‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Yörük Ali Efe Hayatı Kısaca Biyografisi

Yörük Ali Efe Hayatı {featured}

Yörük Ali Efe Hayatı

1896 yılında Aydın da doğan Yörük Ali Efe Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919'da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmuş olan Türk kahramanıdır. Babası ve Annesi Yörük aşiretlerine mensup olan Yörük Ali 19 yaşın da Alanyalı Mollanın aşiretine katılmış ve katılırken çok ağır sınavlardan geçirilmiştir.

Kısa zamanda tüm gurubun sevgisini ve beğenisini kazanan Yörük Ali Alanyalı Molla Ahmet Efe'nin Bozdoğan Kavaklıdere baskınında ölmesi üzerine Yörük Ali Efe olarak gurubun başına geçti. Dört yıldan fazla dağlarda dolaştı ve yaptığı kahramanlıklarla Yunanlılara aşiretiyle beraber yaptığı baskınlarla Aydın’ın yunan işgalinden kurtulmasına vesile olmuştur.

Takviye kuvvetleriyle güçlenen düşman ikinci kere Aydın’ı işgal etmiş ve düzenli bir birlik kurulana kadarki geçen sürede Yörük Ali Efe birlikleriyle düşmanla çatışmış emrindeki savaş deneyimi çok iyi olan büyük bir gurubu her ferdinin istek ve sevgisiyle orduyla bütünleştirmiştir. Kendisi de Milli Aydın Cephesi Komutanı olarak savaş sona erene kadar vatani görevini sürdürmüştür.

Yörük Ali Efe Fotoğrafı

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.