‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Köroğlu Hayatı Kısaca Biyografisi

Köroğlu Hayatı Kimdir Kısaca Biyografisi

16. Yüzyılda yaşamış olduğu bilinmekte olan Köroğlu halk edebiyatında kavganın ve özgürlük mücadelesinin sembolü olarak gösterilebilecek bir kişidir. Doğum tarihi ve ölüm tarihi belli olmayan Köroğlu’nun adını eski bir efsanede geçen Köroğlu adındaki karakterden aldığı bilinmektedir. Köroğlu 3. Murat zamanında Osmanlı ile İran arasında yaşanan savaşa da katılmıştır.

İsmini aldığı karakter olan Köroğlu’nun hikâyesi olan Bolu beyinden babasının öcünü almak istemesiyle dağa çıkarak burada intikamı uğruna savaşan, yiğit ve kahraman olan bu karakter ile kişilikleri benzemesi sebebiyle halk tarafından bu iki karakter birbiriyle kaynaştırılmıştır.  Yazmış olduğu şiirlerde yiğitlik, kahramanlık, doğa sevgisi, aşk gibi konuları işleyen Köroğlu coşkun bir seslenişe alıcılara hitap etmesi sebebiyle halk tarafından özgürlüğün ve kavganın sembolü olarak akıllarda yer etmeyi başarmıştır.

Hikâyelerin arasında serpiştirdiği şiirlerinde sade, yalın ve anlaşılabilir bir dil kullanmıştır. Yazmış olduğu eserler halk tarafından beğeni kazanan Köroğlu halk edebiyatı şiir geleneğinin ilk şairlerinden bir tanesidir. Halk tarafından sevilmesinin sebeplerinden bir tanesi de sade bir dil kullanması olmuştur.


Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.