‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Nasrettin Hoca Hayatı Kısaca Biyografisi
Nasrettin Hoca 1300’lü yıllarda Konya yakınların da Akşehir de yaşadığı sanılan bir Halk kahramanıdır. Fıkraları hala günümüze kadar gelmekte olan Nasrettin Hoca aynı zamanda felsefi kişiliğiyle de anılmaktadır. Osmanlı’nın hakim olduğu coğrafyanın büyük kısmında bilinen Nasrettin Hoca, bir çok ulus tarafından da sahiplenilmektedir.
Eskişehir Sivrihisar’da doğduğu, daha sonra Akşehir’e yerleştiği rivayet edilir. 1275-76 veya 1285-86 yılları civarında Akşehir’de vefat ettiği, kabri olduğu tahmin edilen ve daha sonra da kabir olarak düzenlenmiş mezarı da burada bulunmakta olan Nasrettin Hoca günümüzde hala her yerde fıkralarıyla anılmaktadır. Orta Asya’da Efendi lakabıyla bilinen Nasrettin Hoca’nın Özbek, Azeri veya Uygur kökenli olduğu düşünülmektedir.
Nasrettin Hoca insan ilişkilerine yaptığı mizahi yorumlarla pek çok şeye ışık tutmuş ve hala fıkralarıyla her yerde anılmaktadır. Türk değil dünya edebiyat tarihinin önemli bir figürü olup 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasrettin Hoca yılı ilan edilmiştir. Her sene 5-10 Temmuz tarihlerinde Akşehir’de Nasrettin Hoca adına bir festival düzenlenir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.