‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Canlıların Ortak Özellikleri Kısaca Özet Bilgi
Canlıların özellikleriYAPISAL BENZERLİK: (Hücresel Yapı) Tüm canlılar en az bir veya daha fazla hücreden oluşmuştur. Bunun herhangi bir istisnası yoktur ya bir hücrelidir , bakteriler gibi veya çok hücrelidir kaplumbağa ve insan gibi.. tilki ve maymun gibi.
ORGANİZASYON: Canlıyı oluşturan yapılar arasında bir uyum ve ahenk vardır tüm hücreler birbiri ile cepten alo demiş gibi işbirliği içinde çalışır :) dokular ve organlar sistemler bile böyledir veya internet üzerinden online olarak haberleşirler bu teknoloji sayesinde iyi organize olabilirler. Hücreler >> Dokular >> Organlar >> Sistemler >>Organizma  burada gördüğünüz üzere belli bir görev için özelleşmiş hücreler dokuları oluşturur bu dokular birleşir ve bir organı meydana getirebilir örneğin karaciğer ..  organlar birleşerek sistemleri oluşturur boşaltım sistemi gibi mesela.. Bu sistemler birleşince de at deve insan maymun veya balina gibi canlı bireyler oluşur.
3) BESLENME: Besinler canlının solunum ile enerji ürettiği yakıtlardır bu şekilde düşünebilirsiniz mesela cemşit öğle yemeğinde makarna yedi eğer yemeseydi bitkin düşerdi.. yine çok sevimli kedinizi doyurmazsanız sürekli ayaklarınıza dolanıp miyavlar beslenme bitkilerden kedilere hayvanlardan uzaylılara kadar (varsa) her türlü canlının ihtiyacı olan bir depoya benzin doldurma işlemidir.
Ototrof Beslenme: Bazı canlılar fotosentez yoluyla kendi besinlerini üretir yeşil bitkiler siyano bakteriler ve bazı alg türleri bu gruptandır bunun dışında bazı protozoalar da ototrof beslenen canlılardır.
Heterotrof Beslenme: Kendi besinlerini üretemeyen canlıların beslenme şeklidir bu şekilde beslenmeye örnek olarak insanları , tilkileri ve atları verebiliriz..yani heterotrof beslenirler.
SOLUNUM: Canlıların hayatsal faaliyetlerini devam ettirmeleri için gerekli ATP yi üretmek üzere gerçekleştirdiği biyokimyasal tepkimeye solunum denir hücre içinde gerçekleşen bir olaydır. Enzimlerin kontrolünde gerçekleşir.Solunum reaksiyonları genel olarak oksijenli solunum ve oksijensiz solunum olmak üzere 2 temel kısımda incelenmektedir.
Oksijenli Solunum: Besinlerden ATP elde edilmesi için oksijen kullanılır solunum reaksiyonları oksijenli ise verimi çok yüksektir bu şekilde besinden sonuna kadar yararlanılır.
Oksijensiz Solunum: Bu solunumda besinlerin oksijen kullanılmadan bir noktaya kadar yıkımı gerçekleşir oksijenli solunuma göre daha verimsizdir. Bazı bir hücrelilerde ,memelilerin çizgili kas hücrelerinde sıklıkla görülür.
BOŞALTIM: Solunum reaksiyonları sonucunda karbondioksit maddesi oluşur ayrıca proteinli gıdalar alınmışsa amonyak üre veya ürik asit oluşur bu maddeler uzaklaştırılması gereken atık maddelerdir fabrikanın bacası gibi düşünebilirsiniz boşaltım olayını veya aracın egsozu.
DUYARLILIK ve HAREKET: Çevreden gelen farklı uyaranlara karşı canlılar duyarlıdır bunlara karşı tepki olarak farklı hareketler yaparlar. Bu uyaranlar dışarıdan veya içeriden olabilir. Örneğin bir aslana iğne batırırsanız sizi ısırır .
ÜREME: Canlılar nesillerini devam ettirmek için farklı şekillerde üreme ve çoğalma faaliyetleri içerisindedirler. Üreme eşeyli ve eşeysiz olmak üzere 2 türlüdür.
Eşeyli Üreme: İki bireyin bir araya gelmesiyle gerçekleşen üreme şeklidir hayvanların neredeyse tamamında eşeyli üreme görülür. Genetik çeşitlilik vardır.
Eşeysiz Üreme: Bu üreme çeşidinde tek bir bireyden çok sayıda yeni bireyler oluşur çeşitlilik yoktur genetik olarak tüm bireyler aynıdır.
BÜYÜME GELİŞME ve ÖLÜM: Dünya fani ve ölüm ani olduğundan tüm canlılar doğar büyür yaşar ve ölür zigot embriyo doğum bebeklik çocukluk ergenlik gençlik ve yaşlılık döneminden sonra bir ölüm söz konusu oluyor eğer kimse ölmeseydi dünyada adım atılacak yer kalmazdı.
METABOLİZMA: Biyokimyasal tepkimelerdir bunların bir kısmı yapım bir kısmı yıkım reaksiyonlarıdır hepsine birlikte metabolizma diyebiliriz.
Anabolizma: Yapım reaksiyonları yani özümleme, sentez tepkimeleridir örnek olarak fotosentez , protein sentezi , nişasta sentezi anabolik tepkimelerdir
Katabolizma: Solunum ile besinlerin yıkımı , uzun zincirli moleküllerin küçük zincirli moleküllere parçalanması gibi olaylar katabolizma tepkimelerine örnek olarak verilebilir. Yıkım tepkimeleridir kısacası.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.