‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Akreditif Nedir? Kısaca Anlatımı

akreditif nedir

Uluslararası ticari işlemlerde sıkça kullanılan bir tür kredi sağlama kolaylığı.Bir banka belirli bir miktar ve belirli bir süre için üçüncü kişi adına yabancı ülkelerdeki muhabir bankaya kredi açması için bildirimde bulunur.Bu durumda ticarete konu olan mal bedelinin ödenmesi banka güvencisi altına alınır.

Akreditif işlemlerinde taraflardan biri ithalatçıdır.İthalatçı,malın yurtdışındaki müşterisi ve ihracatsısı lehine bankasından bir hesap açılmasını talep eder.Akreditif işleminde ikinci taraf olan ithalatçının bankası,aldığı talimata uygun biçimde ihracatçı lehine hesap açar ve akreditiften doğan bedelin ödenmesini garanti eder.

İşlemdeki üçüncü taraf,ihracatçının ülkesinde faaliyet gösteren muhabir bankadır.Akreditif işlemindeki dördüncü taraf ise,lehine bankada hesap açılan ihracatçıdır.Akreditif,uluslararası ticareti daha güvenli duruma getiren bir uygulamadır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.