‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Apandisit Nedir Kısaca Özet Bilgi

Karnın sağ alt kısmında kalın bağırsağın bir uzantısı olan solucan şekline benzer 9-10cm uzunluğundaki apandisin iltihaplanmasına apandisit denir.


İltihaplı Apandis
Apandisit göbek çevresinde başlayan ağrı ile kendini gösterir ve bir süre sonra ağrı karnın sağ alt kısmına doğru yoğunlaşır. Karın ağrısı dışında mide bulantısı, ateş, gaz sorunu, kabız veya ishal belirtileri de en sık rastlanan belirtileri arasındadır.

İltihaplı apandis, antibiyotik ile tedavi edilemez nedeni ise apandisin, antibiyotiğin zor ulaşabileceği bir yerde bulunmasındandır. Tedavinin kesin çözümü ise ameliyattır. Apandisit ameliyatı yaklaşık 30-40 dakika süren kolay bir ameliyattır.

Ölüme yol açan tehlikeli bir hastalık olduğu için hastanın hemen ameliyat edilmesi gerekir.

Apandisitin günümüzde yüzde yüz tanısını kesin olarak ortaya koyan tetkik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemi bulunmadığı için hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve kan tetkikleri baz alınarak değerlendirme yapılır ve ona göre teşhis konulur.


  

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.