‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ataşe Nedir ? Kısaca Anlatımı

ataşe nedir

Bir ülkenin yabancı ülkelerdeki diplomatik misyonlarında belirli bir uzamanlık alanı ile ilgili olarak temsil ve bilgi toplama fonksiyonu gören diplomatik görevli.

Bazı durumlarda ataşelerin bu ''bilgi toplama''faaliyeti ile ''bilgi casusuluğu''arasındaki ayrımın pek de belirgin olmadığı kimilerine göre normal ''bilgi toplama''olan bir durumun,bir başkasına göre açıkça bir casusluk olduğu söylenebilmektedir.Buna karşın ataşelerden aktarılan bilgi ve yorumların uzmanlaşmış kaynaktan gelmesi sebebiyle,dış politika oluşturulmasında çok önemli olduğu bilinmektedir.

Ataşenin ilgi alanı olabilecek konuların çeşitliliği ,söz konusu devletin olanakları ile ilgili olarak bazı farklılıklar gösterebilirse de,esasen dört ana gruptan söz edilebilmektedir.Bunlar,askeri ataşeler,basın ataşeleri,kültür ataşeleri ve ticaret ataşeleridir.Bununla beraber,uluslararası ilişkilere konu olabilecek çeşitli alanlara ilişkin teknolojilerin hızla gelişmesi,bir ataşenin ilgi alanı olabilecek birçok yeni uzmanlık alanı ortaya çıkarmaktadır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.