‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Başkanlık Sistemi Nedir? Uygulandığı Ülkeler Hangileridir? Kısaca Anlatımı

soru işareti

Başkanlık sistemi,hem yürütme erkinin başı, hem de devlet başkanı olan başkanın,belli bir süre için halk tarafından seçildiği ve yasama erkinin başkanı düşüremediği,başkanın da yasama erkini feshedemediği hükümet sistemidir.

Başkanlık sitemi, yasama ve yürütme erklerinin birbirinden tamamen ayrıldığı bir hükümet sistemidir.Bu sistemin ayırıcı özelliği, halk tarafından seçilen başkanın, yürütme gücünü tek başına elinde bulundurması ve erkler ayrılığı ilkesinin katı bir biçimde uygulanmasıdır.

Başkan yürütme görevini tek başına elinde tutar.Başkan hem devlet, hem hükümet başkanlığı görevini yürütür.Devlet başkanın yanında , ayrıca bir hükümet başkanı yoktur.Bakanlık görevini yürütenler,doğrudan doğruya yalnız başkana karşı sorumludurlar.Dolayısıyla, başkanlık sisteminde tek başlı(monist) bir yürütme vardır.Başkan yasama organının çalışmalarına katılamaz ve halk tarafından seçilir.
                                                                                                                                                          Uygulandığı ülkeler ise ABD,KostaRika,Brezilya,Şili,Peru,Venezualla,Arjantin,Uruguay,Kolombiya ve Filipinlerdir.
            

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.