‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Fransa Yarı Başkanlık Sistemi Kısaca

başkanlık sistemi

       Avrupada'ki hükümetlerin birçoğu parlementerdir.Yani parlemantonun bir kabineyi yürütme erkinin başına getirmesine ve onu orada tutmasına bağımlıdır.Genellikle parlamento üyelerinden oluşan kabine,bakanlıklara rehberlikde eden bir tür yönlendirme komitesidir.Eğer hiçbir parti parlamentoda çoğunluğa sahip değilse bir partiler koalisyonu gereklidir ama bu istikrarlı değildir.

          Politika ayrışmalarında bir güvensizlik oyu kabineyi düşürebilir.Tek bir partinin parlamentoegemenliğine sahip olduğu yerlerde sistem son derece istikrarlı olabilmektedir.

   Fransa sistemi yarı başkanlıktır,zira kabinenin herşeye rağmen bir parlamento bağlantısı mevcuttur.Başbakan başkan tarafından atanır ama Milli Meclis tarafından kınamaya maruz bırakılabilir ve istifaya zorlanabilir.1962'de olmuştu,başka yasama organını feshedip yeni seçimlere gidebilmektedir. Fransız modelinden etkilenerek Rusya ve Çin de yarı başkanlık sistemini benimsemiştir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.