‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Minamata Pieta Ödülü Nedir? Minemata Çevre Felaketi Nedir?Kısaca Bilgi

Minamata felaketi

           Japonya'nın Minemata Körfezi'ndeki bir çevre felaktedir.Bir kimya şirketi civa atığını uzun süre körfeze boşaltmıştı.Körfezden avlanan civa bulaşmış balık yiyenlerin çocukları sakat doğuyordu. Büyük bir insani vicdanı olan ünlü ABD'li fotoğrafçı W.Eugene Smith bu öyküyü anlatmak zorunda olduğunu hissetti.Az sayıda Japon fotoğrafçı ve haber medyası bu konuyla ilgilenmişti.
           Smith'in sakat çocuğuna banyo yaptıran Minamata'lı bir anneyi konu eden dokunaklı fotoğrafı,Rönesans resim ve heykellerinin görünümünü hatırlattığı için Minemata Pieta ödülünü kazandı.

Minamata Pieta Ödülü fotoğrafı

           Japonların çoğu zehirli atık dökülmesine ahlaki ya da hukuki bir itirazla harekete geçirelememişti.Atığı döken Chisso Kimya büyük bir işverendi ve hükümet politikası ekolojiye değil ekonomiye önem veriyordu.
           Sonunda mağdurlar Chisso Kimya şirketine dava açtılar ama Chisso en fazla zarar görmüş mağdurların herbirine 60.000 dolar diğer binlercesinin her birine 22.000 dolar gibi önemsiz rakamlar ödeyene kadar,dava 30 yıldan fazla sürdü.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.