‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Monarşi Nedir? Kısaca Anlatımı

monarşi

Egemenliğin kaynağına göre devletin şekillerinden olan ''Monarşi'' devlet başkanlığının soya bağlı olarak geçtiği devlet biçimidir.İspanya,Belçika,Hollanda,Büyük Britanya,Danimarka,Norveç,İsveç gibi Avrupa ülkelerinde monarşi vardır.

Monarkın yetkilerinin sınırlanmasına göre ise ''Mutlak Monarşi ve Meşruti(Anayasal-sınırlı) Monarşi' olamak üzere 2 çeşide ayrılmıştır.

Mutlak Monarşi'de Monark'ın yanında devlet iktidarını paylaşan bir makamın olmadığı,tüm devlet yetkilerinin monarkta toplandığı monarşi biçimidir.Yetkileri sınırsızdır ve onu bağlayan bir Anayasa yoktur.Meşrutiyt öncesi Osmanlı Devleti buna örnek gösterilebilir.

Meşrutı Monarşi ise;Monarkın yetkilerinin yasal bir sınırlandırmaya tabi tutulduğu yani sınırlandığı hükümet sistemidir.Monarkın yanında devlet iktidarını paylaşan bir makam vardır.Yetkileri Anayasa ile sınırlanmıştır.Osmanlı Devleti'nde 1.ve 2. meşrutiyet dönemleri buna örnek gösterilebilir.

           

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.