‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Powership Enerji Gemisi Nedir Kısaca Özet Bilgi

Enerji gemisi

          Karadeniz Holding’in ortadoğu ülkeleri başta olma üzere, Kuzeydoğu Afrika ve Güney Asya ülklerine enerji satmak için başlattığı projesi. Holding’in karkey grubu tarafından tasarlanmıştır. Power of friendship sloganı ile yola çıkılan projenin ilk gemisi Karadeniz Powership Doğanbey Tuzla Sedef tersanesinde inşaa edildi. 3 nisan’da denize indirilen doğan bey gemisi 144 mw elektrik üretme kapasitesine sahip. Gemi inşasında yapı kredi bankası global kriz döneminde olunmasına rağmen 130 milyon dolar finansman sağladı. Bu projenin diğer gemileri Rauf Bey ve Kaya Bey sırası ile 200 ve 260 mw güce sahipler. bu gemiler ile birlikte karadeniz holding’in bu mobil enerji konsepti bölgede pahalı enerji kullanan ülkelere daha uygun fiyatlarla enerji kullanmayı sağlayacak. Gemiye enerji santrali yapmak fikri orijinal olduğu gibi yanında çeşitli zorlukları getiriyor. normalde aynı kapasitede bir enerji santrali için 30 dönüm arsa gerekirken kısıtlı alanda aynı güçte elektrik üretiliyor. 

Şu anda Basra’da Um-Kasr limanın bulunan doğan bey gemisi 5 yıl boyunca bu limanda elektrik üreterek irak’ın enerji ihtiyacını karşılayacak. hem fuel oil hem de doğalgaz ile çalışabilen santralleri üzerinde barındıran doğan bey gemisi 500.000 nüfuslu bir yerleşim yerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde. enerjinin göbeğindeki bir ülkeye enerji satmak tereciye tere satmaya benziyor. fakat bu tere satma işi verimli bir şekilde yapılırsa dünya’nın herhangi bir yerine bir ayda ulaşarak enerji satılabilecek hale gelecek.

Karadeniz Holding bünyesindeki Karadeniz Enerji Grubu tarafından inşa edilen 200 MW gücündeki ikinci enerji gemisi (powership) de, ‘Karadeniz Powership Rauf Bey’, Irak’ın Basra bölgesinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere ilk seferine uğurlandı.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.