‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Sevr Antlaşması Nedir Kısaca Özet Bilgi

        Sevr Antlaşması

I.Dünya Savaşı'ndan sonra Müttefikler tarafından Osmanlı Devleti'ne kabul ettirilmekle beraber yürürlüğe giremeyen antlaşmadır.18 Mart 1919'da toplanan Paris Barış Konferansı'nda diğer mağlup devletler ile imzalanan antlaşmalar daha önce hazırlanmışken Osmanlı Devleti ile imzalanacak olan gecikmişti.Bunun nendenlerini şöyle sıralayabiliriz.

-Müttefikler arasında çeşitli anlaşmazlıklar
-Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye ilişkin bir himaye statüsünde gösterdiği kararsızlık
-Anadolu'da giderek yayılan bir silahlı direniş hareketinin varlığı

Sonuçta 11 Mayıs 1920 tarihinde Tevfik Paşa Başkanlığı'ndaki Osmanlı Hetei'ne barış şartları resmen bildirildi ve antlaşma 22 Temmuz 1920 de Sevr'de imzalandı.Antlaşmanın belli başlı maddelerinde özetle şu konular yer alıyordu.

Osmanlı Devleti'nin egemenliği geniş ölçüde kısıtlanıyor, Osmanlı ülkesi olarak (bazı şartlarla birlikte)İstanbul ile Anadolu'nun ufak bir parçası kalıyordu.İzmir şeklen Osmanlı egemenliğinde kalmakla beraber fiilen Yunanistan'a devrediliyor,Edirne, Trakya bölgesi, İmroz ve Bozcaada da dahil olmak üzere tüm Boğaz önü ve Ege adalarıda yine Yunanistan'a bırakılıyordu.

Çanakkale ve İstanbul Boğazları'nın denetimi kendine özgü bayrağı , bütçesi ve personeli bulunan özel bir komisyona bırakılıyordu.Fırat Nehri'nin doğusunda Ermenistan kurulacak,Osmanlı Devleti'nin askeri gücü ise sınırlandırılacaktı.Bilindiği gibi, Ankara hükemetinin hiçbir zaman tanımadığı bu antlaşma ölü doğmuş ,uygulama şansı olmamıştır.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.