‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Ali Kimdir Hayatı Kısaca - Dört Halife Dönemi

Hz. Ali Dönemi (656-661)

Şehrin ileri gelenleri 3. Halife olan Hz. Osman'ın şehit edilmesinden sonra Hz. Ali'nin halifeliğe getirilmesini istediler. Hz. Ali önceleri bu teklifi kabul etmedi fakat ısrarlar sonucu ve halife oldu.

Hz. Osman'ın öldürülmesinden sonra Hz. Ayşe katillerin bir an önce bulunup cezalandırılmasını istiyordu. Hz. Ayşe, Hz. Ali'nin katilleri bulmayı acele etmediği gerekçesiyle ona savaş açtı. Bunun sonucu 656 yılında Küffe Şehri yakınlarında Hz. Ali'nin ordusuyla karşı karşıya geldiler. Bu karşılaşma Hz. Ayşe'nin  devesinin etrafında olduğu için "deve" anlamına gelen "Cemal Vakası" denilmiştir. Savaşı Hz. Ali kazanmıştır. Bu savaşta Talha ve Zübeyr öldürülmüş, Hz. Ayşe ise esir düşmüştür. Cemal vakası yani deve olayından sonra  Hz. Ali ile Şam Valisi Muaviye'nin arası bozulmuştur. Çünkü halifeliğin imkanlarından yararlanmak isteyen Muaviye halifeliğin Emevilere geçmesini istiyordu. Muaviye ile sorunlar yaşayan Hz. Ali 657 yılında büyük bir ordu ile Sıffın Ovası'na geldi. Burada Muaviye ile savaştılar. Hz. Ali savaşı kazanmak üzere iken Muaviye'nin askerleri mızraklarının uçlarına Kur'an sayfaları geçirdikleri için Hz. Ali'nin askerleri savaşmayı bıraktılar. Bunun üzerine taraflar uzlaşmak için her iki taraftan da hakem seçtiler. Yapılan bu olaya Hakem Olayı dendi.

 Hakem Olayı

Sıffin Savaşı'nda sonuca varılmayınca her iki taraftan da birer hakem seçilerek onların kararına göre hareket edilmesi görüşünde birleştiler. Hz. Ali'nin hakemi Ebu Musa El-Ensari, Muaviye'nin hakemi ise Amr İbn-ül As oldu. Ama Muaviye'nin hakemi olan Amr İbn-ül As hile yaparak Muaviye'nin halife olduğunu söyledi. Böylece müslümanlar 3 gruba ayrıldı.

1-)Hz. Ali Taraftarları (Şiiler)
2-)Muaviye Taraftarları(Sünniler)
3-)Tarafsızlar(Hariciler)

Tarafsızlar yani Hariciler bir müddet sonra İslam dünyasını böldüklerine inandıkları Hz. Ali, Muaviye ve Amr İbn-ül As'ı öldürmek amacıyla ayaklandılar ve üçüne de suikast düzenlemeye karar verdiler. Muaviye hafif yaralı olarak kurtuldu. Amr İbn-ül As' a suikast yapılmadı. Ama Hz. Ali namaz kıldığı sırada İbni Mukem adlı bir Harici tarafından hançerlenerek şehit edildi.  


Dört Halife Dönemi'ne ait Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman'nın dönemine ait bilgilere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hz. Osman Dönemi

hz. ali dönemi bilgi {featured}
Hz.Ali Kimdir, Hz.Ali Hayatı,Hz.Ali Dönemi, Hz.Ali kimdir kısaca, Hz.Ali hayatı kısaca,Dört Halife Dönemi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.