‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Ebubekir Kimdir Hayatı Kısaca - Dört Halife Dönemi

Hz. Ebubekir Dönemi (632-634)

632 yılında Hz. Muhammed'in ölümünden sonra çıkan tartışmaları önlemek için halife olarak Hz. Ebubekir seçilmişti. Hz. Muhammed'in vefaatinden sonra Yemende birçok yalancı peygamberler ortaya çıkmıştı. Arabistan'daki bazı kabilelerde isyan ederek dinden çıkmışlardı. Bunun üzerine Hz. Ebubekir  yalancı peygamberleri ortadan kaldırmak için Halid Bin Velid komutasındaki islam ordusunu Yemen'e gönderdi. Böylece islami açıdan kargaşaya neden olan yalancı peygamberler durumu halledilmiş oldu. İsyan eden kabileler de kontrol altına alınarak İslam Devleti'nin dağılması önlendi.

Hz. Muhammed döneminde Kur'an ayetlerini hafızlar ezberliyor, vahiy katipleri de  bu ayetleri düz kemik, taş, tahta veya deri gibi malzemelere yazarak muhafaza ediyorlardı. Yapılan savaşlarda hafızların çoğu şehit düştü. Ayetlerin yazılı olduğu malzemeleri bir araya getirip korumak oldukça zordu. Bu nedenle bir kurul oluşturuldu. Zeyd Bin Sabid başkanlığındaki bu kurul Peygamber Efendimiz zamanında yazılan Kur'an ayetlerini toplayıp kitap haline getirdi. Böylece Kur'an-ı Kerim ilk haliyle korunmuş oldu.

Hz. Ebubekir zamanında yüksek dereceli memurlara ve komutanlara maaş bağlanmıştır. İslam dinini yaymak için Arap Yarım Adası dışında fetihlere başlandı. Husamin Zeyd komutasındaki islam ordusunun gittiği ilk ülke Bizans egemenliğindeki Suriye olmuştur. Suriye'de kazanılan başarı sonucu bu yörede bulunan kabileler egemenlik altına alınmış oldu.  Halid Bin Velid'in yönettiği ordu Sasanilerin egemenliğindeki Irak'a gönderildi. islam orduları burada da başarılı oldu ve  Fırat Nehri etrafında bulunan kabileler de İslamiyet'i kabul etti. Böylece Hz. Muhammed öldükten sonra da islamiyetin güçlü bir şekilde yayıldığı görüldü. Bu arada müslümanlar Güney Filistin'i ele geçirmişlerdi. Bunun üzerine Bizans İmparatoru Herakliyus 50.000 kişilik büyük bir orduyu Suriye'ye gönderdi. Halid Bin Velid Suriye'de ki islam ordularının başına geçti. 634 yılında iki ordu Yermük Irmağı kıyılarında savaştılar. Müslümanların galip olduğu bu savaş Bizanslılara karşı kazanılan ilk zaferdir. İslam ordularına Yermük zaferiyle Suriye'nin kapıları açılmıştır.


Hz.Ebubekir'in halifeliği dönemindeki en önemli özellik; İslamiyetin ilk kez Arap Yarım Adası dışında Suriye, Filistin ve Irak'ta yayılmasıdır. Hz. Muhammed'in başlattığı ve yaymaya çalıştığı islamiyet Hz. Ebubekir döneminde iyice sağlamlaşmıştır. Hz. Ebubekir Yermük zaferinden sonra namaz kıldıramayacak kadar hastalandı ve bu görevi Hz. Ömer'e verdi. 634 yılının 23 Ağustos'unda 63 yaşında vefaat etti. Hz. Muhammed'in yanına defnedildi.

Hz Ebubekir Dönemini Özetlersek;

  • Yalancı peygamberler durumu halledilmiş oldu.
  • İslam Devleti'nin dağılması önlendi.
  • Kur'an-ı Kerim ilk haliyle korunmuş oldu.
  • Hz. Ebubekir zamanında yüksek dereceli memurlara ve komutanlara maaş bağlanmıştır.
  • Hz. Ebubekir döneminde de islamiyetin güçlü bir şekilde yayıldığı görüldü.
  • Bizanslılara karşı ilk zafer kazanıldı.
  • İslamiyetin ilk kez Arap Yarım Adası dışında Suriye, Filistin ve Irak'ta yayılmaya başladı.

Dört Halife Dönemine ait Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin dönemine ait bilgilere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.hz.ebubekir dönemi bilgi {featured}Hz.Ebubekir kimdir kısaca,Hz.Ebubekir hayatı kısaca,Hz.Ebubekir dönemi,Hz.Ebubekir halifelik dönemi

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.