‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Osman Kimdir Hayatı Kısaca - Dört Halife Dönemi

Hz. Osman Dönemi (644-656)

644 yılında Hz. Ömer'in öldürülmesinden sonra müslümanlar Hz.Osman'ı halife olarak seçti. Böylelikle Hz. Osman İslam Devleti'nin üçüncü halifesi oldu. Hz. Osman Emevi soyundan gelmiş zengin bir tüccardı.

Bu dönemde de Hz. Ömer dönemindeki fetihlere devam edildi. Abdullah Bin Sa'd emrindeki islam ordusu Kuzey Afrika'daki Bizans'ı ve yerli halkı yenerek Tunus'u ele geçirdi. Suriye kıyılarında ilk islam donanması Hz. Osman'ın yeğeni Muaviye tarafından kuruldu. Muaviye emrindeki ordu, Mısır ordusu ile güçlerini birleştirerek 649 yılında Rodos, Kıbrıs ve Girit'i ele geçirdi. 651 yılında Kıbrıs fethedildi ve vergiye bağlandı. Ayrıca Hz. Ömer tarafından başlatılan Azerbaycan fethi de bu dönemde tamamlandı. 

İslam orduları sık sık Anadolu'ya akınlar düzenledi ve Bizans'ın elinde olan İskenderiye geri alındı. İslam orduları Anadolu'da Kayseri'ye kadar ilerledi. Doğudaki Hazar Türkleri'yle komşu olmaları sonucu 652 yılında sınırda çatışmalar başladı. Bunun sonucu yapılan mücadelede Belencer alındı ama Kafkasya'da ki ilerleyiş Hazar Türkleri tarafından  durduruldu. Böylelikle İslamiyet Hazar Denizi'nin batısına yayılamadı. Bazı şehirlerde Kur-an'ı Kerim'deki ayetlerin farklı şekillerde yanlış okunması üzerine Kur-an'ı Kerim çoğaltılıp ordugâhlara ve merkezlere gönderildi. Bu sayede Kur-an'ı Kerim'in orjinal haliyle korunması sağlandı.

Hz. Osman 80 yaşında halife olmuştu. Yumuşak huylu ve iyi niyetli biri olmasından ötürü yönetime tam hakim olamadı. Başta valilikler olmak üzere ordu komutanlıklarına ve diğer önemli görevlere Ümeyye ailesinden akrabalarını getirmesi sonucu İslam tarihindeki ilk karışıklıklar ortaya çıkmıştır. Bundan memnun olmayanlar münafıkların da kışkırtması üzerine Hz. Osman'a karşı çıkmaya başlamışlardır. Yaşlılıktan dolayı Hz. Osman bu karşı çıkmaları bastıramıyordu. Bu sırada Mısır, Basra ve Kufe'den gelen yaklaşık 500 kişilik bir grup Medine'ye geldi ve ortalığı karıştırdı. Sonrasında olayların önüne geçilemedi ve bu grup tarafından 656 yılında evinde Kur-an'ı Kerim okurken öldürüldü. Bu olay sonraki yıllarda meydana gelebilecek çatışmaların temelini oluşturdu.

Hz.Osman Dönemi'ni özetlersek;

  • Hz. Osman İslam Devleti'nin üçüncü halifesidir.
  • İlk islam donanması Hz. Osman'ın yeğeni Muaviye tarafından kurulmuştur..
  • Hz. Ömer tarafından başlatılan Azerbaycan fethi bu dönemde tamamlanmıştır.
  • Kur-an'ı Kerim'in orjinal haliyle korunması sağlanmıştır.
  • İslam tarihindeki ilk karışıklıklar ortaya çıkmıştır.
Dört Halife Dönemi'ne ait Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Ali'nin dönemine ait bilgilere aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.


hz osman dönemi bilgi {featured}
Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.