‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Sınavlarda En Çok Çıkan Atasözleri ve Anlamları Kısaca


Sınavlarda En Çok Çıkan Atasözleri
Atasözleri

Besle kargayı oysun gözünü: Bazı kişiler kendilerine yapılan iyiliğe değer vermez ve yapılan iyiliğe kötülükle karşılık verebilir.

Büyük lokma ye büyük söz söyleme: Başka insanlarla ilgili “Ben olsam asla öyle yapmam “ veya “Ben bu duruma hayatta düşmem” gibi sözler söylenmemelidir çünkü dünya hali bu bir gün o kınadığın insanların durumuna sende düşebilirsin..

Dost dostun ayıbını yüzüne söyler: Gerçek dost , asla arkandan konuşmaz ve eğer bir kabahatın varsa gelir senin yüzüne kahabatını açıklar ve  yapmaman gerektiğini seni azarlayarak değil güzel bir ifade ile açıklar.

Dost kara günde belli olur: Dost insanın kötü gününde belli olur çünkü gerçek dostlar bir sorunun olduğunda yanında olur ve bu sorunu çözmende sana yardımcı olur. İnsanın iyi gününde zaten yanında hep birileri olur önemli olan kötü gününde yanında olacak birilerini bulmaktır.

Anlayanan sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az: Her insanın anlayışı bir değildir. İnsan  bazen sözlemek istediğini biraz kapalı bir dille söylemek ihtiyacı duyar bazı insanlar  ne denilmek istediğini üstü kapalı bir şekilde anlatılsa bile anlarken, bazıları  ne kadar açık anlatırsan anlat yine de anlamaz.

Bir elin nesi var iki elin sesi var: Bazen bir işi tek başına yapmak zor olabilir. Böyle işleri tek başına değil de başkalarından destek alarak yaptığında çok kısa süre de yapabilir ve çok  daha iyi sonuçlar alabilirsin.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir: Bazı insanların içinde bulunduğu durumlar , koşullar dışardan bakıldığında çok iyi görünür ve imrenerek bakılır ancak bu koşulları bizzat yaşayanlar için ise durum hiçte dışardan göründüğü gibi değildir.

Her koyun kendi bacağından asılır: Her kişi kendi yaptıklarından sorumludur ve sonuçlarına kendisi katlanır hiç kimse onun yaptıklarının bedelini ödemez tüm bedeli kendisi öder.


Zararın neresinden dönersen kardır: Devam eden zararlı bir işten ne kadar erken vazgeçersen o kadar az zarar edersin.

Yorum Gönder

  1. yarın yazılım var
    yazılısı olan herkese başarılar
    bu arada ata sözlerini biraz daha arttırırsanız daha yararlı olur

    YanıtlaSil

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.