‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Yeniçeri Ocağı Nedir Kısaca - Osmanlı'nın Muhteşem Savaşçıları Yeniçeriler

Yeniçerilerin fotoğrafı {featured}

Osmanlı'nın Muhteşem Savaşçıları Yeniçeriler

Yeniçeri ocağı 1361 yılında Edirne'nin fethinden sonra I. Murad tarafından kurulmuştur. Osmanlı Devleti Rumeli' de gerçekleştirdiği fetihler sonucu büyüyüp genişliyor ve daha fazla askere ihtiyaç duyuyordu. Ele geçirilen savaş esirleri de çok fazlaydı. Bu esirlerden merkezi bir ordu kurulması düşünülüyordu. Eski türk devletlerinin kullandığı, esirlerin arasından hükümdarı korumakla görevli askerler, anlamına gelen gulam usulü geliştirilerek  devşirme sistemi oluşturuldu. Çıkan bir fermanla Akıncı beylerinin her 5 esirinden 1'i padişaha verildi ve buna pencik usulü denildi. 12-22 yaş arası seçilen bu erkek esirler Bursa yakınlarındaki Türk köylerine gönderildi. Burada türkçe öğretildi ve islamlaşmaları sağlandı. Daha sonra askeri eğitimden geçirilen bu kişiler padişahın hizmetinde yeniçeri ordusunu oluşturdular. Böylece yeniçeri ocağı kurulmuş oldu.

Devşirme memurlarına Turnacıbaşı adı verilirdi. Bu memurlar ele geçirilen Hristiyan bölgelerine gider eli yüzü düzgün, yakışıklı ve zeki gördükleri esirleri alırlardı. Alınan çocuğun bilgileri en ince ayrıntısına kadar deftere kaydedilirdi. Devlet merkezine getirildiklerinde sünnet edilip bir süre dinlendirilirdi. Sonra çok zeki ve yakışıklı olanlar devlet adamı olarak yetiştirilebilmek için saray hizmetine ve Enderun mektebine gönderilirlerdi. Burada çok sıkı bir eğitim görürler , sanat ve ilim öğrenirlerdi. Diğerleri ise Anadolu ve Rumeli' deki Türk ailelerin yanına 3-5 yıl bırakılarak Türk ve islam kültürünü öğrenirlerdi. Bu sürede çocuklar sıkı bir kontrol altında tutulurlardı. Böyle disiplinli ve sıkı bir çalışma ile ocak teşkilatı  mükemmel bir şekilde sistemleşti. Yeniçeriler her zaman kendilerini padişahın kulları olarak bildiler ve bununla övünmüşlerdir. Yeniçeriler, yılda bir elbise ve üç ayda bir yevmiye hesabı üzerinden maaş alırlardı. Bu aldıkları maaşa ulufe adı verilirdi. Yeniçeriler sürekli askerdiler. Savaşların ardından bir kısmı sarayda görev yaparken bir kısmı da şehir ve kasabalarda güvenliği sağlardı. Bir kısmı ise kalelerde muhafızlık görevi yapardı.


Dünyada düzenli ordu ve piyade birliklerinin ilk örneğiydiler. Savaşa başlıyacakları zaman dosta güven, düşmana korku vermek amacıyla hep bir ağızdan mehter marşlarıyla naralar atarlardı. Yeniçeriler Osmanlı Devleti' nin en önemli askerleriydi. Aldıkları disiplin, cesaret, ve eğitimler sayesinde düşmanlarına korku salmışlardır. Türk tarihine çok büyük zaferler kazandırmışlardır. Ta ki ocak disiplini bozuluncaya kadar.

Osmanlı'da Askeri Teşkilat


Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.