‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ankara Antlaşması 1963 Nedir Önemi Maddeleri Kısaca Bilgi

Ankara Antlaşması 1963 {featured}

Ankara Antlaşması 1963

Ankara Antlaşması Türkiye ile Avrupa arasında ortaklık kuran antlaşmadır. Türkiye AET'ye (Avrupa Ekonomik Topluluğu) katılmak için ilk girişimlere 31 Temmuz 1959 tarihinde başlamıştır. AET Bakanlar Konseyi Türkiye'nin başvurusunu 11 Eylül 1959'da incelemiş ve bundan sonra Türkiye ile görüşmeleri sonucunda antlaşma imzalanarak, 1 Aralık 1964'den sonra da yürürlüğe girmiştir.

Antlaşma esas olarak, iki taraf arasında gümrük birliğine dayanan bir ortaklık kurmaktadır. Ortaklığın gerçekleşmesi ve Türkiye'nin tam üye olarak topluluğa katılabilmesi için 3 aşama öngörülmüştür. Hazırlık dönemi, geçiş dönemi ve son dönem. Son dönemle birlikte Türkiye'nin, Topluluğu kuran Roma Antlaşması'nın bütün yükümlülüklerini üstlenereki fiilen tam bir üye olması ve bu fiili durumun hukuki hale dönüşmesi için Türkiye ile AET arasında bir anlaşma imzalanması kabul edilmiştir.

Ankara Antlaşması 1963 Nedir

Ankara Antlaşması 1963 Nedir

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.