‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ankara Antlaşması 1921 Nedir Önemi Maddeleri Sonuçları Kısaca

Ankara Antlaşması 1921 {featured}

Ankara Antlaşması 1921 Nedir 

Ankara Atlaşması 1921'de Türkiye ile Fransa arasında savaşa son vermek için imzalanmıştır. Ankara hükümeti kuvvetlerinin 23 Ağustos 13 Eylül 1921 Sakarya Meydan muharebesindeki başarısı Fransa'yı Ankara Antlaşması'nı imzalamaya itmiştir. Bu anlaşma ile Ankara hükümeti ve Misak-i Milli  ilkeleri ilk defa, Türkiye'yi işgal altında bulunduran İtilaf Devletleri'nden birisi tarafından tanınmıştır.

Ankara Antlaşması 1921 Önemi

Güney cephesinde serbest kalan Türk birlikleri Batı cephesine kaydırıldı. Misak-i Milli'den ikinci taviz verildi.(Hatay kaybedildi.)

Ankara Antlaşması 1921 Sonuçları

Bu anlaşma ile Türkiye ve Fransa arasında savaş durumu resmen sona eriyor, Türkiye - Suriye sınırı çizilerek Fransızlar Güney Anadolu'dan çekiliyordu. Ayrıca İskenderun yöresi Suriye sınırları içinde bırakılırken burada yaşayan Türklerin ulusal kültürlerini geliştirmelerine yardımcı olacak özel bir yönetim kurulması ve Türkçe'nin resmi dil olması öngörülüyordu.

Ankara Antlaşması 1921Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.