‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Direksiyon Sınavında Sorulanlar ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Direksiyon Sınavında Sorulanlar {featured}

Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Ehliyet alacak olan adayların son aşaması olan direksiyon sınavı eğitimlerinden önce dikkat etmesi gereken konular hakkında sizlere bilgiler verelim. Özellikle burada sürücü kurslarının sürücü adaylarına 12 saatlik bir eğitimden sonra bu sınava girmelerini önermesi sınavı geçme konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Özellikle burada alınan eğitimlerin sürücülük hayatlarını şekillendiren bir eğitim olduğundan dolayı direksiyon eğitimini deneyimli birisinden almak sizlerin sınavı kolay bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Son yıllarda ehliyet almak için getirilen zorlu parkurlardan sonra sürücülerin en çok zorlandığı konuların başında gelen zorluğu araç park etme olduğunu belirtmek isteriz. Direksiyon sınavından kalan adayların birçoğunun bu zorlu parkurdan kaldığını düşündüğümüzde bu konuda eğitimlerini daha disiplinli çalışmaları sınavı geçmeleri açısından son derece önemlidir.

Direksiyon sınavında dikkat edilen hususlar aşağıda ki gibidir.
  • Direksiyon hakimiyeti
  • Yokuşta kalkış
  • Geri-Geri Park Etme 
  • Geri Geri gelme
  • Durma, Duraklama ,Takip Mesafesi , Aynalar, U Dönüşü ve Trafik İşaretleri 
  • Sinyaller

Adayların paralel bir şekilde park yapmalarını isteyen sürücü eğitmenlerinin bu konuda hassas olduğunu düşündüğümüz zaman sürücü adaylarının en çok bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir. Park sınavından önce de yapılan en büyük hatalar genellikle 25 Metrelik bölüm içerisinde geri gelme olmaktadır. Burada adayların sık sık geri gelme ve park etme sınavına çalışmaları direksiyon sınavından önce oldukça dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Dikkat edilmesi gereken eğitimlerin arasında yokuş yukarı kalkışlar ve kalkışlarda aracı stop ettirmemek son derece dikkat edilen konuların başında gelmektedir. Sizlere ehliyeti verecek olan sürücü eğitmenlerinin özellikle stop ettirme konusunda oldukça titiz olması bu konuda en ufak yanlışı yapmanız durumunda sınavdan kalmanıza neden olacaktır.

Direksiyon sınavında komisyonun dikkat ettiği konulardan bazıları da özellikle emniyet kemerinin takılıp takılmadığı, aynaların kontrol edilip edilmediği olmaktadır. Bu yüzden bu sınava girecek olan adaylar bu kriterlere önem vererek komisyondan tam puan almak için bu ayrıntılara önem vermelidir.

Direksiyon Sınavında Sorulan Sorular

1- LASTİK HAVA BASINCI DEĞERİ

2- EL ve AYAK FRENİ

3- ARAÇ İÇİ LAMBALARI (IŞIKLANDIRMA)

4- ARAÇ İÇİ GÖSTERGE PANELLERİ (YAĞ-SU-HARARET-HIZ-MOTOR DEVRİ-MOTOR ARIZA LAMBASI)

5- SİNYAL – İKAZ IŞIKLANDIRMALARI

6- ARAÇ VİTES SAYISI

7- DEBRİYAJ – FREN – GAZ

8- AKÜNÜN YERİ

9- YAKIT GÖSTERGESİ

10- DİREKSİYON KUMANDALARI

11- KAPUT AÇMA –  MOTOR YAĞI / SOĞUTMA SUYU ALANI


Direksiyon sınavına hazırlanacak olan adayların yukarda bahsettiğimiz konulara önem vermesinden sonra ehliyetlerini tek seferde almaları mümkün olacaktır.

Direksiyon sınavında dikkat edilmesi gereken hususları ve direksiyon sınavında sorulan soruları yazımızda bulabilirsiniz

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.