‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

İngilizce Öğrenme Teknikleri - İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce Öğrenme Teknikleri - İngilizce Öğrenme Yolları {featured}

İngilizce Öğrenme Teknikleri - İngilizce Öğrenme Yolları

''Nasıl ingilizce öğrenebilirim?'' dediğinizi duyar gibiyim. Sizlere bu yazıyı ingilizce öğrenmek için yıllarca çabalamış, bir çok defa ingilizce kurslarına gidip bırakmış, online ingilizce kurslarına katılmış ve sonunda bayağı yol kat etmiş biri olarak yazıyorum. İlk olarak yazıma başlamadan önce kolay ingilizce öğrenme ya da hızlı ingilizce öğrenme gibi durum söz konusu olmadığını hatırlatmak istiyorum. Eğer böyle bir niyetiniz varsa psikolojinizi baştan hazırlamanızı tavsiye ederim. İngilizce sizin için bir araç değil amaç olmalı. Hayatınıza tamamen sokmalısınız. Su içmek, yemek yemek, uyumak gibi hayatınızın en önemli ihtiyaçlarınızdan biri olmalı. İstediğiniz kadar okuduğunuz okulda ingilizce eğitim olsun siz istemeden bu dili öğrenemezsiniz. İngilizce öğrenmeyi kendi haline bırakmayın, kendinize bir amaç belirleyin. Hırs Yapın! İsteyin!
İlk olarak ingilizce öğrenmenize engel olacak durumlardan bahsedelim ve bu durumları eleyelim.

  • İngilizce Konuşmaktan Çekinme/Utanma Durumu

Hani ''anlıyorum ama konuşamıyorum'' diyoruz ya bunun en büyük nedeni. Benim ingilizceyi konuşmama en büyük engellerden biri bu durumu çok fazla yaşamamdı. Özel ders aldığım Amerikalı ingilizce hocası derdi ki '' Türklerde gurur ve utanma duygusu herşeyden önde bu nedenle ingilizce öğrenmeleri zorlaşıyor. İngilizce konuştuğunda ortamdakiler tarafından alay edilme korkusu, yanlış konuştuğunda gülünç duruma düşme durumu gibi nedenlerin ingilizce öğrenmelerini olumsuz etkilediğini bu nedenle konuşmak için kendilerini geri çektiklerini gözlemlemiş. Tamamen katılıyorum. Örneğin Amerikalı hoca bizde kalabalık bir ortamda  sunum yaparken ya da başka bir kalabalık ortamda  pantolon fermuarı açık kaldığın da farkedersek kapatıp sunuma devam ederiz ve birdaha aklımıza gelmez. Türkler de ise böyle bir durum yaşanırsa kızarır, bozarır rezim oldum der, toparlanamaz ve tüm dikkati dağılır. Sunum bittikten sonra bile bu durum devam eder. Sizce?
Bu nedenle ingilizce konuşmaktan çekinmeyin! Kimseyi takmayın. Kimse sizden iyi değil. Konuşun konuşmaya çalışın, aklınıza gelmediği zamanlarda mimiklerden el ve kol hareketlerinizden yararlanın. Siz nasıl Türkçe konuşmaya çalışan bir yabancı gördüğünüzde hoşunuza gidip ona yardım etmeye çalışıyorsanız onların da bu durum hoşuna gidicek ve size yardım etmeye çalışacaktır. 

  • Yurtdışına Gitmeden İngilizce Öğrenilmez!
Tamanen yanlış bilgi. Bu durumu kafanızdan çıkarabilirsiniz. Ben dahil, eşim ve çevremde bir çok 
kişi yurtdışına hiç çıkmadan ingilizce öğrendi. Ayrıca yurtdışını ayağınıza getirebilirsiniz. Hangi ilde yaşıyorsanız turustik açıdan en yoğun yerlere gidip turislerle ingilizce konuşabilirsiniz. Örneğin İstanbul'da yaşayanlar Sultanahmet'e gidip turistlere öğrenciyim ingilizce pratik yapmak istiyorum derseniz inananılmaz derecede hoşlarına gidiyor ve çok yardımcı oluyorlar.Özellikle 40 yaş üstü olanlar.

  • İngilizceye Gramer Kitaplarından Başlamak!

İngilizce öğrenmek istiyorum alıyim bir gramer kitabı Simple Present Tense'ten başliyim demeyin. Daha doğrusu gramer kitaplarında boğulmayın. İngilizce öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirin. Örneğin açın Voscreen.com 'u üye olun üst kısımda seviyenize göre seçim yapın emin olun uzun süre başından kalakamayacaksınız. Filmlerden kesitler sunaraktan size ingilizce öğretiyor. Seviyenize göre ingilizce hikaye kitapları alın ve okumaya çalışın. Bilmediğiniz kelimeleri not alın. En basitten başlayarak en az 3 kitap okuyun. Gerekirse baştan tekrar okuyun sonrasında kalıpları gördükçe gramer kitabından yararlanmaya başlayabilirsiniz ama sürekli gramer ya da sürekli kitap okumak değil hepsinden azar azar yararlanarak sıkıcı olmadan öğrenmeye devam etmelisiniz.
Buraya kadar okuduysanız ''İngilizce Öğrenme Teknikleri''ne başka bir deyişle ''İngilizce Öğrenme Yolları''na geçebilirz.

  • İngilizce Konuşarak Öğrenilir!


İngilizceyi konuşun arkadaşlar. Günümüzde artık her şey elimizin altında. Sosyal medyayı kullanın. Maddi durumunuz yeterliye çok düşük miktarlarda yabancı hocaların videolu ders verdiği hizmetlerden yararlanın. Yukarıda belirttiğim gibi yörenizin turistik yerlerine gidin. Gerekirse turistlere o yöreyi tanıtmaya çalışın. Hiç birşey yapamıyorsanız evde aynaya karşı yüksek sesle konuşun! İçinizden konuştuğunu beyin duymaz kendi kendinize konuştuğunuzda beyin bunu kaydedicektir. Deneyin farkı göreceksiniz!

  • Diziler, Filmler, Şarkılar


Olmazsa olmazlar. İzleyin, dinleyin, söyleyin. Özellikle kısa bölümleri olan diziler seçin. İlk olarak anlamasınızda sadece ingilizce izleyin sonra ingilizce altyazılı ve en son türkçe altyazılı izleyin ve nekadar anladığınızı anlamadığınızı dizinin konusunu,konuşulanların nekadarıı anladığınızı tartın.

  • Kendinizi İngilizce ile çevreleyin!

İlk olarak telefonunuzun dil seçeneğini  İngilizce yapın. Eğer akıllı telefon kullanıyorsanız en az iki adet ingilizce öğrenmenize faydalı olucak uygulama yükleyin. Odanızda en dikat çeken yerlere ingilizce cümleler yapıştırın. Örneğin banyo aynasına yapıştırın ve diş fırçalarken ingilizce öğrenmenin zevkini yaşıyın :)

  • İngilizceye Ne kadar Zaman Ayırmalıyım?


Bu tamamen sizin elinizde. Kendinize günde 1 ya da 2 saat ingilizce çalışıyim diye plan yapmayın. Boş olduğunuz her anda ingilizce çalışmaya özen gösterin. Daha doğrusu ingilizce ile haşır neşir olmaya özen gösterin

  • Kursa Gidin yada Online İngilizce Kursu Alın


Maddi durumunuz elveriyorsa İngilizce kursuna yazılın. Sadece kurs zamanı ingilizce çalışmak yerine sürekli ingilizce ile bağlantılı kalın. Uygulamalar girin. İngilizce haberler okuyun. İngilizce dergi yada gazatelere abone olun. Zamanınız kısıtlıysa online ingilizce kursuna yazılın. 
EnglishLive tavsiye ederim. Bir dönem kullandım ve çok memnun kaldım. Konuşma kulupleride mevcut. 5-6 kişi bir hoca eşliğinde sınıflara katılıp konuşmanızı geliştirebilirseniz.
Evet arkadaşlar benim söyleyeceklerim şimdilik bukadar. İş size düşüyor bu işin ilacı hırs ve inanmak! Emin olun yapamayacağınız hiçbirşey yok sadece yapamıyorum, olmuyor demeyin geç kalmayın ve başlayın.
Ayrıca lütfen yorumlarınızı esirgemeyin. Teşekkürler.

İngilizce Öğrenme Teknikleri, İngilizce Öğrenme Yolları,İnternetten ingilizce öğrenme, online ingilizce öğrenme,kolay ve hızlı ingilizce öğrenme

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.