‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Mudanya Ateşkes Antlaşması Önemi, Maddeleri, Sonuçları Kısaca Bilgi

Mudanya Ateşkes Antlaşması {featured}

Mudanya Ateşkes Antlaşması Önemi, Maddeleri, Sonuçları Kısaca Bilgi

Anadolu topraklarını işgal eden Yunan kuvvetlerinin Ankara hükümeti kuvvetlerince mağlup edilmelerinin ardından 11 Ekim 1922'de imzalanan mütarekeye Mudanya Ateşkes Antlaşması denir. 3 Ekim 1922'de Türkiye İngiltere İtalya ve Fransa’nın katıldığı müzakerelerde Yunan temsilcisi bulunmamışsa da Yunan hükümeti 14 Ekim'de yayınladığı bildiri ile imzalanan ateşkes antlaşmasına katıldığını açıklamıştır.

Anadolu topraklarının Yunanlılardan geri alınmasından sonra sıra Doğu Trakya ile İstanbul ve Boğazlar’a gelmiştir. Doğu Trakya'da Yunan birlikleri Çanakkale ve İzmit'te İngiliz birlikleri, İstanbul'da karma müttefik birlikleri vardı. Geri çekilen Yunan birlikleri izlenirken Türk kuvvetleri İngiliz mevzilerine dayanmış, muhtemel bir çatışma noktasına ulaşılmıştır. Bu birlikler açılmadan Trakya'ya geçmenin olanaksızlığı artık orduların savaşlardan yorgun düşmesi ve İngilizler ile doğrudan başlatılacak bir savaşın tartışma götürür yanlarının bulunması, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını bundan sonra kurtarılacak topraklar için görüşmeler, anlaşmalar yolunu izlemeye itmiştir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması Sonuçları 

Ordunun savaş alanında kazandığı zaferlerin diplomatik bir sonucu olan Mudanya Mütarekesi’nde Yunan birliklerinin Doğu Trakya'dan hemen çekilmeye başlamasına ve Yunanistan'ın burayı 15 gün içinde tamamen boşaltmasına karar verilmiştir. Bu ateşkesinden sonra çalışmalar Lozan'da toplanacak Barış Konferansı'nın hazırlıkları üzerinde yoğunlaştırılmıştır.

Mudanya Ateşkes Antlaşması'nın Önemi

İstanbul'un ve Boğazlar'ın TBMM'ye bırakılması ile Osmanlı Devleti hukuken sona ermiştir.

Mudanya Ateşkes Antlaşması maddeleri
Mudanya Ateşkes Antlaşması sonuçlarıYorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.