‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Roman Kısaca Özeti

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Roman Kısaca Özeti

Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Roman Özeti

Edebiyatımızda Halide Edip Adıvar'ın yazdığı Kurtuluş Savaşı üzerine yazılan ilk roman Ateşten Gömlek'tir. 1922'de hatıra şeklinde yazılan eserde bir aşk hikayesi çerçevesinde Anadolu'daki isyanlar ve Büyük Taaruz'a kadar geçen dönem anlatılır.

Halide Edip Adıvar'ın kalem aldığı Ateşten Gömlek romanın çoğu Kurtuluş Savaşı'nda yaralanıp Ankara Cebeci Hastanesi'nde  yatan Peyami'nin hatıra defterinden ibarettir ve olay onun ağzından anlatılır.

Başlıca kahramanları;
Peyami
Ayşe
Cemal
Kezban
İhsan
Mehmet
Çavuş'tur.

15 Mayıs 1919'da İzmir'in Yunanlar tarafından işgal edilmesi sırasında Ayşe adlı genç bir kadının kocası ve çocuğu öldürülür. Ayşe bir italyan ailenin yanna sığınır, oradan da İstanbul'da ki akrabası Peyami'nin yanına gider. O günlerde İstanbul, ülkenin kurtuluşu uğruna milli bir çoşkuyla yapılan protesto mitingleriyle çalkalanmaktadır.

Ayşe, Peyami ve Peyami'nin arkadaşı Binbaşı İhsan, Kuvayimilliye katılmak üzere Anadolu'ya geçerler. Ayşe gönüllü hemşirelik yapar, Peyami ile İhsan Ayşe'yi içten içe sevmeye başlar. Bu aşk her ikisi için de artık bir ateşten gömlek haline gelir. Aşk üçgenine anası ve babası Yunanlar tarafındna öldürülen Kezban'da katılır ve karşılık görmeyen bir aşkla İhsan'ı sever. Cephede savaş alabildiğine şiddetlenir. Düşmana son darbeyi indirecek taaruzlar yapılmaktadır.

Bu tarruzlardan birinde İhsan ile Ayşe ölür, Peyami'de başından ve ayaklarından ağır  yaralanır. Tedavi edilmek üzere getirildiği Ankara'daki Cebeci Hastanesi'nde o da ölür.

Halide Edip Adıvar'ın hayatı ve diğer romanı Sinekli Bakkal'ın özeti için aşağıda ki yazılarımıza göz atabilirsiniz.


Halide Edip Adıvar Ateşten Gömlek Roman Özeti,ateşten gömlek özet,ateşten gömlek hakkında bilgi,ateşten gömlek kısa özeti,ateşten gömlek özet

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.