‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir - Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları 2017-2018

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko, ülkemizde en yaygın olarak kullanılan sigorta türlerindendir. Ülkemizde özel sigortaların risk yönetimi konusundaki sağladığı hassas avantajlar henüz tam anlamıyla anlaşılamadığından, yalnızca yasalar gereği zorunlu tutulan sigorta türleri yaygınlaşmakta olup, trafik sigortası da benzer bir şekilde zorunlu sigortaların dahilindedir. 
Zorunlu Trafik Sigortası'nın amacı, trafikte oluşabilecek kaza riskleri gerçekleştiği taktirde "karşı tarafı" güvence altına almak ve korumaktır. Bu biçimde söylendiğinde, sigortayı yaptırana bir faydası yokmuş gibi algılansa ve tepki çekse de aslında zorunlu trafik sigortası dolaylı yoldan sigortayı yaptıran kişiyi de maddi anlamda ciddi bir koruma altına almış olur zira trafik sigortası bulunmadığı kazalarda karşı tarafın içine girmiş olduğu maddi ya da bedeni hasar yine  kazaya dahil olan kişi tarafından hukuken ödeme yapılması gereğine tabi tutulmaktadır. Bu açıdan trafik sigortaları aslında genel anlamda her iki taraf için de hasarın bir an önce giderilmesi bakımından zorunlu tutulmuştur.
Zorunlu Trafik Sigortası Nedir
Zorunlu trafik sigortası kapsamında, karayolu araçları sınıfında bulunan her türlü araç (motorsiklet, kamyon, binek ve ticari taşıt vb) bulunmaktadır. Karayolunda kullanılacak her türlü motorlu araç sahibi (bazı motorsuz araçlar da gündeme gelebilmekle beraber) zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Zorunlu trafik sigortasının "karşı taraf"a ödediği maddi ya da bedeni hasar bedeli, araç tarafından satın alınan trafik sigortası poliçesi kapsamına ve kabahatlilik oranına göre değişkenlk gösterebilmektedir. Ayrıca araç sigortalarının özel şart tabloları her bölge için yasal düzenlemeler ile farklı olabilmektedir. 

2918 sayılı karayolları kanu gereğince, trafiğe çıkan her türlü araç trafik sigortası yaptırmak zorunda olduğu gibi aksi halde cezai işlem de uygulanmaktadır. Eğer trafiğe çıkan araç ticari bir anlamda (kiralama vb) kullanılıyorsa, trafik sigortasına aracı işleten olarak kullanan kişinin de adı eklenmesi gerekmektedir. 

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2017 - Güncellenecektir!

Zorunlu trafik sigortası fiyatları 2018 - Güncellenecektir!

trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası, zorunlu trafik sigortası nedir, trafik sigortası fiyatları, trafik sigortası fiyatları 2017, trafik sigortası fiyatları 2018

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.