‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Dul ve Yetim Aylığı Nedir, Nekadar, Kimlere Verilir 2017-2018

Dul ve Yetim Aylığı Nedir, Kimlere Verilir?

Ülkemizde bir çok dul ve yetim vatandaşımız vardır. Devlet bu vatandaşlara belli bir miktar aylık ücret vermektedir. Dul ve yetim aylığı nedir? Kimlere dul ve yetim aylığı verilir? Detaylar haberimizde…

Ülkemiz bir çok sosyal devlet gibi, dul ve yetim kişilerin mağdur kalmaması için ölen kocalarının maaşlarını veya ekstra yardım olarak aylık bağlamaktadır. Eğer kadın veya erkekten bir tanesi sigortalı ise ve sigortalı olan kişi vefat ederse, devlet diğer kişiye ve çocuklarına ölüm aylığı bağlamaktadır. Eşe dul aylığı, çocuklara da yetim aylığı bağlanmaktadır.

Dul ve Yetim Aylığı Nedir, Nekadar, Kimlere Verilir 2017-2018

Dul Aylığı ve Yetim Aylığı Ne Kadar Süre Verilir? 

Ailede sigortalı anne veya baba vefat ettikten sonra geriye kalan dul anneye, ölene kadar dul aylığı bağlanır. Bununla birlikte aynı zamanda çocuklara da yetim aylığı bağlanır. Okumayan çocuklar 18 yaşına kadar yetim aylığı alırken, liseyi bitirene kadar okuyan çocuklar 20 ve üniversite okuyan çocuklar ise 25 yaşına kadar yetim aylığı alabilir. Eğer çocuk bayan ise, o zaman evlenene veya sigortalı bir işte çalışmaya başlayana kadar yetim aylığı alabilir.

Yetim ve Dul Aylığı Hesaplama

Yetim ve dul aylığı alacak ailenin alacağı miktar, ölen sigortalı kişinin maaşının 100’de 75’i kadardır. Bu miktarın 100’de 50’si anneye kalan 100’de 25’i çocuklaradır. Eğer 2 çocuk varsa, çocuk başı 100’de 12.5 olarak pay edilirken, eğer çocuk yoksa eş, 100’de 75’in hepsini kendisine almaktadır.

dul ve yetim aylığı,dul ve yetim aylığı nedir, dul ve yetim aylığı şartları nelerdir, ölüm aylığı nedir,Dul ve Yetim Aylığı Nedir, Kimlere Verilir,Dul ve Yetim Aylığı Nedir,Nekadar, Kimlere Verilir 2017-2018

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.