‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Hz.Muhammed'in Kısaca Hayatı Peygamberliği Savaşları

Hz.Muhammed'inKısaca Hayatı Peygamberliği Savaşları

Hz.Muhammed'in Kısaca HayatıPeygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v 20 Nisan 571’de Pazartesi günü Mekke’de hayata gelmiştir. Babası Abdullar, annesi Amine, dedesi Abdülmuttalip, büyük babası Vehb, babaannesinin adı Fatima ve anneannesinin adı ise Berre’dir.  Hz. Muhammed doğduktan sonra 4 yaşına kadar sütannesi Halime’nin yanında daha sonra 2 yıl boyunca da annesi Amine’nin yanında kaldı 6 yaşında iken annesi Hz. Muhammed'i Medineye götürdü. Peygamberimizin annesi dönüşte Evba denilen bölgede hastalanıp vefat etti ve orada toprağa verildi. 

Peygamberimiziz s.a.v Hz Muhammed 13 yaşından sonra amcaları ile birlikte kalmaya ve birlikte ticaret hayatına atılmaya başladı. Hz Muhammed uzun bir süre ticaretle meşgul oldu. Hz Muhammed ticaret alanındaki doğruluğu ve dürüstlüğü ile bilinir bu yüzden peygamberimize Muhammed-ül emin denmiştir anlamı ise güvenilir, dürüst olarak bilinir. 20 yaşına geldiğinde Hz Muhammed Hılfulfudül adlı ticaret alanında hırsızlığın, gasp ve zulüm gibi olayların engellenmesi için kurulan kuruluşla katılmıştır. Kuruluşta etkili olarak görevler almıştır.

Hz.Muhammed'in Kısaca Hayatı

Hz Muhammed 25 yaşına geldiğinde Hz Hatice ile evlendi, peygamberimiz 35 yaşına geldiğinde ise kabenin hakemliğini yapıyordu, Kabe’nin tamir çalışmaları sırasında Haceru’l-esved taşının nereye konulacağı konusunda bir anlaşmazlık çıktı ve peygamberimiz anlaşmazlığı çözdü ve Kabe’nin onarımı sırasında çıkabilecek herhangi bir kavgayı önlemiş oldu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v 40’lı yaşlarına yaklaştığında insanlardan uzaklaşıp doğaya çıkmak ve evren hakkında düşünmek istedi, ardından Hira-Nur dağındaki bir mağarada kalmaya başladı 40 yaşına bastığında ise 610 Ramazan ayında yanına Cebrail Aleyhisselam geldi ve vahiy süreci başladı. Peygamberimiz İslam’ı yaymak için uğraştı ve İslam’a ilk davet edilen ve kabul edenler Hz Hatice Hz Ali, Hz Zeyd Hz Ebu Bekir’dir peygamberimiz İslam’ı yaymak için savaşlara katılmıştır.

Müslümanlar Mekke’den Medine’ye göç etmişlerdir bu göç hareketine Hicret adı verilir. Puta tapanlarla Müslümanlar arasında Bedir, Uhud, Hendek ve Müreysi savaşları yaşanmıştır ve Mute ve Tebük seferleri düzenlenmiştir. 630 yılında Mekke fethedildi. Peygamberimiz Hz Muhammed 632 yılında Veda Hutbesini adında bir konuşma yapmıştır. 8 Haziran 632 pazartesi günü Hz Muhammed hayata gözlerini yummuştur. 

Hz.Muhammed, Hz.Muhammed hayatı, Hz.Muhammedhayatı kısaca, Hz.Muhammed kısaca hayatı, Hz.Muhammed savaşları, Hz.Muhammed peygamberliği

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.