‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Trafik Kazasında Ne Yapılır - Kaza Tespit Tutanağı Nedir

Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler

Trafik Kazasında Ne YapılırBir trafik kazası yaşanması halinde yapılması gereken ilk şey trafik kazası tespit tutanağı düzenlemektir. İlgili yasalar gereğince, kaza sonrası tespit aşamasında kanunlar ilgili tarafların aralarında anlaşarak kaza tespit raporu formunu kendilerinin doldurmaları beklenmektedir. Ancak aralarında anlaşma sağlanamadığı takdirde yada ekstrem bir durum olduğunda (kaza yapan taraflardan birinin kaçması, kazaya karışan araçların arasında kamu kuruluşlarına ait aracın bulunması, kazanın ölüm y ada yaralanma ile sonuçlanması, kaza taraflarından birinin sürücü belgesinin olmaması, sürücüde alkol şüphesi olması vb.) kazanın gerçekleştiği konuma göre yetkililere bildirilir ve polis ya da jandarma tarafından resmi kaza tespit tutanağı düzenlenerek işlem yapılır.
Trafik Kazasında Ne Yapılır - Kaza Tespit Tutanağı Nedir
Gereken Belgeleri Eksiksiz Olarak Toplamalısınınız!
Olay yerinde düzenlenen kaza tespit tutanağı sigorta açısından son derece önemlidir. Trafik sigortalarından tazminat talep edebilmek için kaza tespit tutanağı ilgili sigorta şirketine ibraz edilmek zorundadır. Trafik sigortası ve kasko sigortasının genel olarak ilk ve en temel şartı budur. Sigorta şirketleri 5 gün içerisinde ibraz edilmeyen hasarları karşılamak zorunda değildir. Kaza tespit tutanağı bildirilmezse, trafik sigortası karşı tarafın hiç bir hasarını karşılamaz ve kazayı yapan taraf bu hasarı kendi ödemek durumunda kalır.  

Kaza tespit tutanağı için, resmi trafik kazası tespit tutanağının tasdikli sureti veya anlaşmalı kaza tutanağı, alkol raporunun tasdiklenmiş sureti, ehliyet ve ruhsat fotokopisi, aracın yanması durumunda itfaiye raporu, yük araçlarında irsaliye ve faturalar, olayın incelenmesinde görev alan sigorta eksperi gerekmektedir. İlgili belgeler tamamlanarak kaza sigorta şirketine ibraz edilmesi sonucu sigorta şirketleri gerekli çalışmalar yapmakta ve hata payı göz önüne alınarak, satın alınan trafik sigortası poliçesinin de içeriği gereğince ödenecek tazminatı belirlemektedir. Şahibeli konumda kalmamak ve tazminat konusunda teminatlardan faydalanmak için kaza esnasında ilk yapılması gereken uygun şekilde tüm belgelerin oluşturulması ve hemen ardından ilgili sigortasını ibraz edilmesidir. 

Otomobiller hakkında merak ettiğiniz sorularun cevaplarına   Otomobil Rehberim 'den ulaşabilirsiniz.

Trafik kazası, Kaza Tespit Tutanağı, Trafik Kazasında Ne Yapılır, Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Trafik kazasında yapılması gerekenler,

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.