‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Trafik Sigortası Bedeni Hasar Nedir

Trafik Sigortasında Bedeni Hasar

Trafik Sigortasında Bedeni Hasar Nedir; Trafik sigortalarında bedeni hasar sigorta sahibinin kazadaki kusuru göz önüne alınarak tespit edilir. Yani bu demek oluyor ki eğer kazaya karışan sigorta sahibi eğer kusursuz ise, karşı taraf sigorta şirketinden herhangi bir tazminat talep edemez. Hukuksal boyutta da bedeni hasar alan kişi kabahatli ve kazaya karışan karşı taraf kabahatsiz ise bedeni hasar tazminatı talebi mantıklı bulunmaz, reddedilir.
Karayolları Trafik Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yani trafik sigortası, ilgili araç ile yapılan kaza sırasında yaralanma yada ölum yahut üçüncü kişilerin de dahil olması gibi durumlarda geçerlidir. Trafik sigortası denildiğinde, oluşan araç , kazanın yapıldığı yerde meydana gelen hasarlar, trafik lambası vb kamu mallarının zararı gibi maddi hasarları karşıladığı düşünülse de, bedeni hasarları da kapsamaktadır. 

Trafik Sigortasında Bedeni Hasar Nedir

Eğer kaza esnasında yaralanma ya da ölüm gibi talihsiz bir sonuç yaşanmış ise, kaza tespit dosyasına  bedeni hasar görenlere ait doktor ve hastane raporu, tedavii masraflarına ilişkin gider faturaları, herhangi bir iş gücü kaybı var ise maluliyet yahut iş gücü kaybını gösteren belge eklenmelidir. Bu gibi bilgiler sigorta şirketinin ödeme yapabilmesi için gereklidir. Sigorta şirketleri bu belgelerden yola çıkarak ödenmesi gereken tazminatı belirler ve sigorta sahibi arac sürücüsünün kusurlu olması halinde karşı tarafta oluşan bedeni hasarı Hazine Müsteşarlığı tarafından belirtilen limitlere göre öder. 

Ancak oluşan bedeni hasarların daha sonra kezlerce yaşanan maduriyet sebebi ile sigortalının karşısına çıkabilme durumu vardır. Bedeni hasar alan taraf ödenen tazminatı yeterli görmeyerek ek bir dava süreci başlamak üzere tazminat talebinde bulunabilir. Bu gibi durumlar için, hasar tespitinin ve ibrazının vaktinde çok doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır. Gelecekte bedeni hasar almış kişinin tekrar bir tazminat talebinin ve ispatının olması durumunda sigorta şirketinizin bu süreçteki konumunun ne olacağını şirketininzle en başından görüşmeli ve yaşanacaklara hazırlıklı olmalısınız. Gerekiyor ise bu konuda avukatlardan yardım alabilir, sorunluluklarınızın limitini yasalar açısından da öğrenebilirsiniz.

Bedeni hasar, bedeni hasar nedir, trafik sigortasında bedeni hasarlar, trafik sigortası bedeni hasar nedir

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.