‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2017-2018

Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2017-2018

Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2017-2018; 2918 Sayılı Karayolları Kanunu gereğince, trafiğe çıkan her araç sahibi trafik sigortası yaptırmak ve her yıl yenilemek zorundadır. Eğer araç sahibi trafik sigortasını yaptırmaz ise,  maddi cezai uygulamaya tabi tutulur. Bu cezanın uygulanması için aracın trafikte yakalanmış olmasına gerek yoktur. Artık online olarak da takip edilebilen aracın zorunlu trafik sigortası, araç trafikte yakalanmadan da tespit edilip kişinin ikametgah adresine gönderilmek üzere bildirikmektedir. Yani kısaca trafikteyken aracınızın kontağını kapatıp trafik polisinin gitmesini beklemekle bu durumdan maalesef ki kurtulmaz, her türlü o cezayı yine de alırsınız. Üstelik zorunlu araç sigortası yaptırmamanın sabit bir maddi cezası da yoktur. Gecikilen her gün, aracın kaza yapıp yapmama durumu vb unsurlar alınacak cezanın limitini de belirlemektedir.
Trafik Sigortası Gecikme Cezası 2017-2018
Zorunlu trafik sigortası yaptırmamış araçlar tespit edildiği takdirde cezanın ödenmesi ve sigortanın yaptırılması için bir süre verilir ve bu süre boyunca otoparka çekilerek bekletilir .Aracın otoparkta beklediği süre oyunca da park ücreti ek olarak cezanın üstüne eklenir. Haricen her geç kalınmış 30 gün için sigorta şirketleri de araç sahiplerinden yada işletenlerinden %5 fazla prim ödemesi talep ederler. Bu durumda araç sahibi yada işletene 2-3 farklı biçimde maddi olarak cezalandırılmış olur. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmayan araç buna rağmen yine de bu durumda devam ederse, yani trafik sigortasını yaptırmaz ise, trafikten men edilir. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmamış araç trafikte herhangi bir kazaya sebebiyet verdiğinde ya da herhangi bir kazada kabahatsiz olsa bile taraflardan biri olduğunda  hukuk ihlali olarak sayılır ve uygulanan cezai işlemin boyutları ciddi bir nitelik taşıyabilir.
Unutulmamalıdır ki zorunlu trafik sigortasının amacı kaza gibi durumlarda her iki taraf için de oluşabilecek hasar durumunun bir an önce giderilmesi esasına dayanır. Karşı tarafı sigortalamak olarak görülse de, her hangi bir kaza durumunda karşı tarafta oluşan hasarın giderilememesi hukuksal süreçte de zorluklar yaşatacağından, aslında trafik sigortaları araç sahibini de bir eşit güvence altına dolaylı yoldan zaten almış olmaktadır. 

Trafik Sigortası, Trafik Sigortası cezası, Trafik Sigortası gecikme cezası, Trafik Sigortası gecikme cezası 2017,Trafik Sigortası gecikme cezası 2018

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.