‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Motor Arıza Işığı Neden Yanar - Motor Arıza Işığı Nasıl Söndürülür

Motor Arıza Işığı Neden Yanar - Motor Arıza Işığı Nasıl Söndürülür?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle, araba teknolojisi de ilerlemiştir. Arabalarda motor sisteminin bağlı olduğu bir parça bulunur. Bu parça motor arıza lambasına (obd) sinyal gönderen bir parçadır. Bu parçaya arabanın beyni de diyebiliriz. Beyin dediğimiz bu parça, arabayı sürekli olarak kontrol eder. 

Herhangi bir aksamada ya da farklı bir durum algıladığında, arabadaki motor arıza lambasına sinyal gönderir. Gönderilen bu sinyaller sayesinde, araba sahibi arabanın motorunda bir sorun meydana geldiğini anlar. Motor arıza lambası genelde direk motora bağlı olan sistemlerde bir sorun olduğunda yanar.

Motor arıza ışığı iki farklı şekilde sönebilir. Eğer bir sonraki sürüşte motor arıza lambası yanmazsa, beyin dediğimiz parça daha önce algıladığı o hatayı tekrar algılamamıştır. Bu da motor arıza lambasının kendiliğinden sönmesini sağlamıştır.

Bir diğer sönme şekli ise obd cihazına bağlanmasıdır. Araç obd cihazına bağlanarak sorunu algılar ve çözülmesini sağlar. Bu işlem 5 dakika kadar kısa süren bir işlemdir.

motor arıza ışığı

Motor Arıza Lambası Hangi Sorunlarda Yanar?

Standart Yakıt Dışı: Yakıtta orantısız miktarda katkı maddelerinin bulunması, yakıt sistemini zorlar. Bu da motor arıza lambasının yanmasını sağlar.

Yakıt Kapağı: Kapağınızın sıkı kapanmaması ya da ömrünün bitmesi halinde yakıt deposundaki yakıt buharlaşabilir. Bu buharlaşma olayı, motor arıza lambasının yanmasını sağlar.

Oksijen Sensörü: Hava-oksijen karışımının eşit oranda yapılıp yapılmadığını ölçen bu aletin bozulması, motor arıza lambasının yanmasını sağlar.

LPG Donanımı: Genellikle motor arıza lambasının en fazla yanmasına neden olan aksam lpg donanımıdır. Sonradan montoj yapıldığından dolayı motor parçalarıyla bazen uyumsuz yaşayabilir ve motor arıza lambasını yakar. Bazı durumlarda kendiliğinden söner. Sönmediği zamanlarda işinin ehli bir oto servisine gidip aracınızı  arıza tespit cihazına bağlatmanız gerekmektedir. Cihazın vericeği arıza koduna göre işlem yapılacaktır.

Egr Valfi: Egzoz gazını temiz hava ile karıştırarak devirdaimini sağlayan bu parçanın tıkanması yada arızalanması sonucu check lambası yani motor arıza ışığı yanabilir. 

Genel olarak söylemek gerekirse bu sorunların dışında oksijen sensörü arızası, katalatik konverör arızası, hava akış sensörü vb gibi nedenlerden dolayıda yanabilir. Kesin çözüm için kesinlikle oto servisine gidip aracınızı arıza tespit cihazına bağlatmanız gerekir.

Detaylı olarak motor arıza ışığı neden yanar okumak isterseniz aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Aşağıdaki motor arıza ışığı ile ilgili popüler aramalardan herhangi bir sorunu yaşıyorsunuz yorum kısmından bize iletebilirsiniz. En kısa zamanda sorularınız cevaplanacaktır.
  • opel motor arıza lambası neden yanar
  • motor arıza lambası nasıl söndürülür
  • motor arıza lambası sarı yanıyor
  • ford dizel motor arıza lambası neden yanar
  • motor arıza lambası yanıp sönüyor
  • motor arıza lambası lpg
  • peugeot motor arıza lambası neden yanar
  • opel astra motor arıza lambası


motor lambası, motor arıza lambası, motor arıza ışığı, chech lambası, sarı motor ışığı, motor arıza lambası neden yanar, motor arıza lambası nasıl söner, motor arıza ışığı yanıp sönüyor, check lambası neden yanar

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.