‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Mutlak Basınç Sensörü (MAP) Nedir - Ne İşe Yarar - Arızası Nasıl Anlaşılır

Mutlak Basınç Sensörü (MAP) Nedir - Ne İşe Yarar - Arızası Nasıl Anlaşılır

Otomobillerimizin sürekli olarak motor güçleri, hacimleri motor devirleri ve motor basınçları ölçülür. Motor basıncı, hacmi, motor devri zaman zaman arıza yapabilir, bu nedenle araçlarımızın periyodik bakımlarını yaptırmamız gerekir, aracımızda beklenmeyen bir durum yaşanır ve aracımız fazla yakıt yakmaya başladıysa motorda bir arıza olduğunu anlamamız gerekmektedir.

Motor basınç sensörü motor yükünün algılanmasını sağlar, mutlak basınç sensörü emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir ve mutlak basınç sensörü ile bu sinyal anlaşılır.

Mutlak basınç sensörünün diğer görevi motora emilen havanın sıcaklığını da ölçer hem sıcaklık hem da basınç sensörü aynı aksam tarafından çalışırlar ve birlikte işlev görürler.


Otomobilimiz çalışırken ya da trafikte seyir halindeyken motor yüksek devirde çalılşıyorsa gaz kelebeği tamamen açıktır ve emme vakum değeri düşüktür. Motor daha fazla havayı içine çeker ve böylelikle aracımız daha az yakıt harcamış olur. Motorun hava ile yakıt dengesini koruması gerekmektedir aynı oranda yakıt ve havayı pistonlara iletmesi lazımdır.

Mutlak basınç sensörü sadece motor çalışmıyor durumda iken normal havadaki basıncı da ölçer, motor çalışmaya başlandığı andan itibaren pistonların oluşturduğu vakum sebebiyle mutlak basınç oranını ölçmektedir. Mutlak basınç sensörü çeşitleri şunlardır; analog mutlak basınç sensörü, dijital mutlak basınç sensörü.


Motor basınç sensörü bozulmuşsa motor çalışır fakat arabanın çekişi düşer, örnek vermek gerekirse bir otomobil bir yokuşu 3. Viteste çıkıyorsa bazen çekmeyip 2. Vites isteyebilir.  Mutlak basınç sensörü bozulduğunda otomobil egzozundan fazla duman çıkar, yakıt sarfiyatı artar, fazla yakıtın atılması ve yanmadan egzozdan dışarıya atılmaya çalışılması sebebiyle katalitik konvertörü bozulabilir. 

Mutlak Basınç Sensörü (MAP) Nedir, Mutlak Basınç Sensörü (MAP) ne işe yarar, Mutlak Basınç Sensörü (MAP) arızası nasıl anlaşılır

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.