‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Rapor Parası Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Rapor Parası Nedir? Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Ülkemizde vatandaş belli durumlarda rapor alıp işe gidememektedir. Bu durumların genelinde devlet çalışanın mağdur olmaması için, raporlu olduğu zamanlarda da maaşını vermektedir. Hangi durumlarda rapor parası alınabilir? Kimler rapor parası alabilir? Detaylar haberimizde…

Rapor Parası nedir

SGK çalışanın iş kazası, iş hastalığı, doğum ve normal hastalık sebebiyle aldığı raporların ailenin maddi durumunu etkilememesi için, devlet tarafından kişilerin maaşları karşılanmaktadır. Bu ücret alınabilmesi için kurumlara özel yetkilendirilmiş sağlık kurulunun onayı gerekmektedir. Böylece işçi dinlenirken, maaşından mahrum kalmayacaktır. Bu alınan rapor parası iş görmezlik ücreti oalrak da tanımlanmaktadır.

Rapor Parası Kimlere Verilir?

Rapor parası alacak kişilerin iş hastalığı yada iş kazası geçirmiş olması gerekmektedir.

Kişi normal bir hastalığa yakalandıysa, hastalık öncesinde 90 gün sigorta primleri ödendiyse, rapor parası alma hakkına sahiptir.

Bir anne doğum yapacaksa, doğum izninden önce 90 gün sigorta primleri ödenmişse, doğumdan 8 hafta önce ve sonra, yani 16 hafta rapor parası, yani doğum parası almaktadırlar.

Rapor Parası Nasıl Alınır?

Rapor parası alacak kişilerin problemlerini çalıştıkları kurumlara en geç 3 gün içinde bildirmeleri ve eğer rapor parası almaya uygun iseler, o zaman bu durumu da en geç 3 gün içinde bildirmeleri gerekmektedir. Bu şekilde rapor parası en geç 15 gün içinde mağdur kişiye ödenmektedir.

Rapor Parası Ne Kadardır?


Rapor parası eğer yatakta tedavi oluyorsanız, gelirinizin 100’de 50’sini, eğer ayakta tedavi görüyorsanız, günlük maaşınızın 3’te 2’sini alabiliyorsunuz.

Rapor Parası, Rapor Parası nedir, Rapor Parası ne zaman alınır, Rapor Parası kimlere verilir, Rapor Parası Nasıl Alınır, Rapor Parası Ne Kadardır

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.