‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Ales Nedir Kısaca? Nasıl Hazırlanmalı? Ales Başvuru Tarihleri ve Ücretleri 2017

ALES Nedir?

Yüksek lisans ya da doktora yapmak veya akademik kadrolara atanmak isteyenlere yönelik ALES nedir sorusuna bu yazıda yanıt aranacaktır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), öğretim üyesi dışında kalan akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman vs.) yönelik olan ve ayrıca lisansüstü eğitim başvurularında gerekli olan bir sınavdır. Sınav ÖSYM tarafından hazırlanarak koordine edilir. Lisansüstü eğitimde sadece tezli programlar için gereklidir. Tezsiz yüksek lisans için sınava girilmesi zorunlu değildir. Sınav hakkında yapılan son değişiklikle test, soru sayıları ve süre azaltıldı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ALES kapsamında bundan böyle 2 bölümde 100 soru sorulacağını ve 2,5 saat süre verileceğini belirtmiştir.

Ales Nedir Kısaca

Nasıl Hazırlanmalı?

Her yıl 300 bin kişinin girdiği sınavında genelde 70 puan istenilmektedir. Ciddi bir hazırlık süreci gerektiren ALES, bilgi ölçme amaçlı bir sınav değildir. Mantıksal çıkarım yapma yeteneğini ölçen bir sınav formatındadır. Bu nedenle ALES hazırlık süreci sınavı tanımakla başlamaktadır. Türkçe ve Matematik alanlarında temel konularda hakim olmayı gerektirir. Bu nedenle bilgi ve beceri gerektirir. Örneğin katsayısı fazla olan testlere ağırlık verilmelidir. Konu eksikliği varsa giderilmelidir. Mantıksal sorulara önem verilerek bu konuda yayımlanmış kaliteli yayınlar edinilerek, bitirilmelidir. Örnek ALES sorularının ve geçmiş yıllarda çıkan soruların çözülmesi de önem taşır. Ayrıca bol deneme çözmek de gerekir. Planlı ve istikrarlı bir çalışma ile istenilen puan alınabilir.

Ales Başvuru Zamanı

En yakın ALES başvuruları ne zaman sorusunun cevabı 26 Eylül 2017 tarihinde başvuruların başlayacağıdır. Sınava başvurular 4 Ekim 2017 tarihinde sona erecek. Sınav ücreti 90 TL olup, sınavın yapılacağı tarih ise 19 Kasım 2017 saat 10.00 olarak belirlenmiştir. Sınav sonuçlarının 21 Aralık 2017 tarihinde açıklanacağı anons edildi. Son yapılan değişiklikle sınavın geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır. İlkbahar ve sonbahar aylarında olmak üzere iki kez düzenlenmektedir. Bu yıl uygulanmaya başlanan elektronik ortamdaki ALES (e-ALES) sınavının 2018 yılında tekrar açılması beklenmektedir. ÖSYM sınav merkezlerinde elektronik ortamda düzenlenen e-ALES için adayların yine kalem ve kağıda işlem yapmak için ihtiyacı olacaktır.


Ales Nedir, Ales Nedir Kısaca, Ales Başvuru Tarihleri, Ales Başvuru Tarihleri 2017, Alese Nasıl Hazırlanmalı, Ales Başvuru ücreti, Ales Başvuru Zamanı

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.