‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Devlet Yurdu Nedir Kısaca - Devlet Yurdu Başvurusu Nasıl Yapılır

Devlet Yurdu Nedir?

     Devlet yurtları yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrenciler için barınma ihtiyacını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra beslenme yardımı yapmakta, eğitim, sosyal, kültürel ve spor aktiviteleri ile öğrencilerin pek çok alanda gelişimlerine katkı sağlamakta ve öğrencilerin yükseköğrenimlerini kolaylaştırmaktadır. Böylece devlet yurtları öğrencilerin eğitimlerine harcadıkları zamandan kalan boş vakitlerinin en yararlı şekilde değerlendirmelerini sağlamaktadır. Amacı öğrencilerin bedensel, zihinsel ve kültürel yönden gelişmelerini sağlamaktır. Devlet yurdunda kalan öğrencilerin ayrıca dostluk, kardeşlik, arkadaşlık duyguları da gelişim göstermektedir. Devlet yurtlarının hizmetlerinden bir diğeri de psikologlar aracılığı ile öğrencilere ruh sağlığı hizmeti de vermektedir. Yurtlarda yeni kalmaya başlayan 1. Sınıf öğrencileri için ise uyum programları düzenlemektedirler. Dolayısıyla devlet yurtları sadece barınma hizmeti değil öğrencilere çeşitli alanlarda hizmet de vermektedir.

Devlet Yurdu Başvurusu Nasıl Yapılır

Kimler Devlet Yurduna Gidebilir?

·      Üniversite sınavını yeni kazanmış olan ya da ara sınıf üniversite öğrencisi olan herkes devlet yurduna başvurabilmektedir.
·         Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra okul kaydını yapmış olan kişiler Eylül ayında devlet yurtlarına başvuru yapabilmektedirler.
·         Ara sınıf öğrencileri de KYK yurdunda kalmak için müracaatlarını yapabilmektedir. Örnek olarak; üniversiteye başlayan kişi ilk senesinde devlet yurduna girmeye hak kazanamadıysa bir sonraki yıllarda yeniden başvuru yapabilmekte ve yurtlarda kalmaya hak kazanabilmektedirler.
·         Devlet yurduna başvuruda bulunabilmek için devlet yurdu başvurusu yaptığınız şehirde ailenizin yaşamaması gerekmektedir. Yani ailenizin yaşadığı şehirde yurt başvuru yapılmamaktadır.
·         Öğrencinin sabıka kaydının olmaması da devlet yurdunda kalabilmenin en önemli şartlarındandır.

Devlet Yurdu Kaydı İçin İstenen Belgeler

Kyk yurtları başvurusu için istenen belgeler aşağıda belirtilmiştir.
·         Öncelik kuralları doğrultusunda eğer var ise öncelik belgesi
·         Son 6 ay içerisinde çekinilmiş olan 4 adet vesikalık fotoğraf
·         Aile üyelerinden birinin %40 ve üzerinde engelli olan öğrencilerden tam teşeküllü rapor
·         Yükseköğretim kurumuna ait kayıt belgesi
·         18 yaşından küçük üniversite öğrencileri için velilerince bizzat yazılarak imzalanan veli izin belgesi
·         Eğer aynı dönem içerisinde bir üniversiteye kayıt olan kardeş var ise kayıt olan kardeşin öğrenci belgesi gerekmektedir.

Verilen süre içerisinde KYK yurtlarına kayıt işlemlerini tamamlamamış olan öğrenciler, kayıt haklarını kaybedeceklerdir. 

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.