‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Diploma Tanıma ve Denklik Nedir Ücretleri - Yurtdışı Üniversite Diplomaları Türkiye'de Geçerli Mi?

Yurtdışı Üniversitelerinin Diplomaları Ülkemizde Geçerli Mi?

Üniversite eğitimini yurtdışında bulunan bir üniversitede almayı tercih eden adaylar yurtdışı üniversitelerinin diplomaları Türkiye’de geçerli mi sorusunu sormakta haklıdırlar. Çünkü yurtdışı üniversitelerin eğitim ücretinin yanı sıra barınma, ulaşım, beslenme, giyim gibi masraflar göz önüne alındığında sorunun cevabı büyük önem taşıyor. Temel olarak sorunun cevabının Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından verildiğini belirtmekte fayda vardır. Kurumun “Denklik Birimi” tarafından bu konuda çalışmalar yapılmakta ve zaman içerisinde bu sorunun cevabı değişiklik göstermektedir. 20 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği yurt dışı üniversitelerin diplomalarının ülkemizde geçerliliği konu hakkındaki yasal dayanaktır. Kuruma ücreti mukabili başvuru yapılabilmektedir.    

Diploma Tanıma ve Denklik Nedir Ücretleri           

Diplomada “Tanıma” Ve “Denklik”

Ülkemizde yurt dışı diploma geçerliliğinde atılan ilk adım, söz konusu diplomayı veren üniversitenin YÖK tarafından tanınması konusudur. Bu konuda Yükseköğretim Kurumu’nun tanıma/tanımama hakkı saklı bulunuyor. YÖK, diplomanın ülkemizde geçerli olup olmadığına karar verirken bazı hususlara dikkat etmektedir. Örneğin bahse konu üniversitenin, bulunduğu ülkede diploma vermeye yetkili bir kurum olarak tanınmış olunması gerekir. Öte yandan üniversitenin akreditasyonunun olması ya da kalite güvence kuruluşlarınca akredite edilmesi başka bir gerekliliktir. Denklik ise yurtdışı üniversite tarafından verilen ön lisans, lisans ya da yüksek lisans diplomalarının Türkiye’dekilere eşdeğerliğinin tespit edilmesi hususudur. Yukarıda belirtildiği üzere diplomanın ülkemizde muteber olup olmaması değerlendirilmesinden önce üniversitenin tanınması şarttır.

Geçerlilik/Denklik

YÖK tarafından yurtdışı diploma geçerlilik (denklik) konusunda dikkat edilen hususları arasında üniversitenin eğitim seviyesi; kazanılması gereken bilgi- beceri ve yetkinlik açısından Türk yüksek öğretim programına eşdeğer olup olmadığı konuları başta gelmektedir. Ayrıca mezuniyet için gereken ulusal kredi ve/veya AKTS toplamı da diğer önemli kriterler arasında yer almaktadır. Eğer Türk yükseköğretiminde aynı program veya benzeri bulunmuyorsa Türk yükseköğretimine “eğitim seviyesi” açısından eşdeğer olup olmadığı hususu değerlendirilir. Söz konusu tanıma ve denklik işlemleri ücretli olup, tanıma işlemi başvurusu 150 TL, denklik başvurusu 150 TL, yeniden inceleme talebi 150 TL ve denklik ile tanınmaya dair diğer işlemler için ise 50 TL mukabilinde işlem yapılmaktadır.

yurtdışı üniversitelerinin diplomaları Türkiye’de geçerli mi, Diplomada tanıma nedir, diplomada denklik nedir,yurtdışı diploma geçerlilik, diploma tanıma ve denklik başvuru ücretleri

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.