‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Kısaca Farabi Değişim Programı Nedir? Nasıl Başvurulur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Farabi Değişim Programı

Felsefe, matematik, siyaset bilimi, musiki ve mantık alanında eserler yazmış olan Farabi 870 yılında Türkistan’ın Farab şehrinde doğmuştur. Peki, Farabi nasıl yapılır ve nedir? Farabi değişim programı Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler ve öğretim görevlileri arasında bir dönem veya bir yıl öğrenci değişimi sağlayan bir programdır. YÖK Farabi değişim programına başvuran öğrencilere burs vermektedir. Ayrıca öğretim görevlilerine de ek ders ücreti vermektedir. Farabi için gidecek öğrencilerin seçimleri yılda iki kez bahar ve güz dönemlerinde yapılmaktadır. Farabi sürecindeki konaklama ihtiyaçlarını öğrenci kendisi karşılamak zorundadır. Üniversitelerin Farabi Koordinatörlüğünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kısaca Farabi Değişim Programı Nedir? Nasıl Başvurulur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Farabi Değişim Programı Başvuru Şartları

İlk yılını tamamlamış ve not ortalaması 2.00 ve üstü olan Önlisans yada Lisans öğrencileri ve ilk yarıyılını tamamlamış olup genel not ortalaması 2.5 ve üstü olan Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri  farabi değişim programına başvurabilir. Farabi imkanı olan okullar diğer okullarla farabi için anlaşmış olmalı. Üniversitelerin Farabi Kurum Koordinatörlüğünden başvuru yapılabilir. Öğrenciler yalnızca kendi üniversitelerinin anlaşmalı olduğu üniversitelerde Farabi öğrencisi olabilirler. Değişim programında öğrencinin gideceği üniversiteden kendi üniversitesine herhangi bir öğrenci gelmek zorunda değildir. 2013 yılında Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun çıkardığı karara göre 2013 yılından itibaren öğrenim gören Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencileri Farabi Değişim Programından faydalanamamaktadır.

Farabi Değişim Programına Nasıl Başvurulur?

Öğrenciler ve koordinatörler için Farabi değişim programı başvuru, kabul, kayıt ve tamamlama olmak üzere 4 süreçten oluşmaktadır.
Başvuru için istenen evrakların belirtilen tarihlerde Farabi Koordinatörlüğü’ne teslim edilmesi gerekir.

Üniversitelerin Farabi Kurum Koordinatörlüğü, kabul eden üniversiteye öğrenim protokolünü imzalayarak gönderir. Kabul eden üniversite ise onayladığı protoklleri ve belgeleri farabi ofisine gönderir.
Kayıt aşamasında ise öğrenciler kendi üniversitelerinde katkı paylarını yatırmalıdır. Ancak ders seçimi yapmamalıdır.
Ders kayıt tarihlerinde kabul edildiği üniversitenin öğrenim protokolünde yer alan derslere kayıt yaptırır.


Tamamlama aşamasında ise öğrencilerin eğitim öğretim yılının sonunda gerekli belgeleri ve kimliğini üniversitenin belirtilen birimine teslim etmeleri gerekmektedir. Farabi programı bittikten sonra öğrencinin 15 gün içerisinde kendi üniversitesine nihai raporunu teslim etmesi gerekmektedir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.