‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar 2017-2018 - Kimler Burs Alabilir

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar

Üniversite hayatı, öğrenciye maddi veya ruhsal olarak kattığı değere karşın, maliyetleriyle velileri ve öğrencileri oldukça düşündüren bir konudur. Bu konuda kurumların verdiği burslar vasıtasıyla bu yük kısmen veya tamamen hafifletilebiliyor. Bazı kurum ve kuruluşlar üniversite bursları kapsamında öğrencilere karşılıklı veya karşılıksız ödeme yapabiliyor. Şirketlere veya şahıslara ait vakıflar, STK’lar genelde aylık 150 ile 500 TL arasında değişen burslar bağlayabilmektedir. Bunun için bazı şartları taşımak ve yapılması gereken başvuru prosedürleri bulunuyor. Öğrencinin başarı durumuna göre farklı burs alternatifleri de söz konusu olabilmektedir. Şehit ailelerine de son dönemde verilen burslar gündeme gelmiştir. Bazı kurumlar vakıf, açıköğretim ve uzak öğretim öğrencilerine burs vermiyor.

Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar 2017-2018

Hangi Kurumlar Bursu Karşılıksız Veriyor?

Türk Eğitim Vakfı karşılıksız burs veren kurumlar arasında bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Kısa adı TEV olan vakıf, geçen yıl itibariyle aylık 480 TL burs vermiştir. İstanbul’daki Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ise haftada en az 4 saat gönüllülük faaliyetlerine katılım şartı getirmiştir. Şirketlere bağlı vakıflardan Taşkent Vakfı, Galatasaray Eğitim Vakfı, İSTEK Vakfı, Nuh Çimento Sanayi Vakfı, 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı, İş Dünyası Vakfı, İzzet Baysal Vakfı da karşılıksız burs verenler arasındadır. Bazı üniversiteler de burs veriyor. Örneğin İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi de burs veren kurumlar arasındadır.

Kimler Burs Alır?


Bazı burs veren kurum ve kuruluşlar sahip olunması zorunlu şartlar getirebilmekte, bazıları ise belli kesimlere pozitif ayrımcılık yapabilmektedir. Bu kriterlerden bazıları, ailesi kırsal kesimde ikamet edip, İstanbul sınırlarında bulunan bir üniversiteyi kazanmak; belli bir kardeş sayısının olması, kız çocuklarına pozitif ayrımcılık, anne ve babadan biri veya her ikisinin birden vefat etmiş olma hali, parçalanmış aile çocukları, özel yetenek veya uğraş sahibi öğrenciler, belli etkinliklere katılmış olanlar, gönüllülük çalışması yapmış olanlar olarak sıralanabilir. Bu ve başka koşullardan yararlanarak burs almak isteyenler öğrenci bursu veren yerler konusunda ciddi araştırmalar yapmaları gerekmektedir. Örneğin bazı kurumlar yüksek nota daha yüksek burs verebilmektedir.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.