‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

YGS Puan Türleri Nelerdir? YGS Puan Hesaplama 2017-2018

YGS Puan Türleri Nelerdir?

Üniversiteye yerleşme sürecinin ilk basamağının adı Yükseköğrenime Geçiş Sınavı (YGS)’dir. YGS’de 180 puan barajını aşan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girebilmektedir. Sınavda adaylara sorulan sorulardaki başarı durumuna göre YGS Puan Türleri şekillenmektedir. YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere 6 tür YGS puanı bulunmaktadır. Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında yapılan doğru ve yanlışlardan elde edilen netler bu puanların hesaplanmasındaki temel verilerdir. Net sayısına uygulanan oranlarla bu altı tür YGS puanı hesaplanır. Aşağıda bu hesaplamanın nasıl yapılacağına dair testlerin ağırlıkları verilmiştir. Hesaplama yapılabilmesi için testlerin minimum ikisinden 0,5 veya daha fazla ham puan alınması şarttır.

YGS Puan Türleri Nelerdir?

YGS Puanı

YGS sınavına girenlerin en merak ettiği hususların başında YGS puan türleri nelerdir  sorusu geliyor. YGS-1 puanında, Türkçe %20, Sosyal Bilimler %10, Temel Matematik %40, Fen Bilimleri %30 oranında, YGS-2 puanında, Türkçe %20, Sosyal Bilimler %10, Temel Matematik %30, Fen Bilimleri %40 oranında, YGS-3 puanında, Türkçe %40, Sosyal Bilimler %30, Temel Matematik %20, Fen Bilimleri %10 oranında, YGS-4 puanında, Türkçe %30, Sosyal Bilimler %40, Temel Matematik %20, Fen Bilimleri %10 oranında, YGS-5 puanında, Türkçe %37, Sosyal Bilimler %20, Temel Matematik %33, Fen Bilimleri %10 oranında, YGS-6 puanında, Türkçe %33, Sosyal Bilimler %10, Temel Matematik %37, Fen Bilimleri %20 oranında etkili olmaktadır.

YGS Puan Hesaplama


Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Programları ile Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan bazı üniversitelerin yanı sıra lisans eğitimi almak üzere LYS’ye girecek adaylar için kritik değeri olan YGS Puan Hesaplama hassasiyet gerektiren hususlardandır. Bu nedenle hedef ne ise hesaplamalarda ona dikkat edilmelidir. Hangi puan türü için mücadele verilecekse o puan türünü getiren testlere ağırlık verilmelidir. 40’ar sorunun sorulduğu 4 test türünde doğru, yanlış ve net sayıları birinci derece önem taşır. İkinci derece önem taşıyan konu ise öğrencileri tercih edilen bölümlere taşıyan test ağırlıklarıdır. Yukarıda YGS puanı başlığı altında hangi puan türünde testlerin ne tür bir ağırlığa sahip olduğuna dair bir fikir elde edilebilir.  

ygs, ygs puan, ygs puan türleri, ygs puan hesaplama,ygs puan hesaplama 2017, ygs puan hesaplama 2018

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.