‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Puan Türleri Nelerdir Kısaca Anlatım

LYS Puan Türleri

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından üniversite adayları için yapılan ve toplam 5 oturumdan oluşan bir sınavdır. Bunlar LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5 olarak adlandırılır. Bu sınava girebilmek için YGS’den en az 180 puan alma şartı vardır. Puan hesaplamalarında ve yerleştirmede zaman zaman yaşanan değişiklikler nedeniyle LYS puan türleri üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Her yıl 2 milyon civarında üniversite adayı bu sınava girmekte olup, LYS bu aşamaların ikincisidir. Birinci aşama olan YGS yorum kabiliyetini ölçerken, LYS bilgi ağırlıklıdır. YGS konuları 9 ve 10. sınıf müfredatından, LYS konuları ise 11 ve 12. sınıf müfredatındandır.

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Puan Türleri Nelerdir Kısaca Anlatım

LYS Puan Çeşitleri

MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puanları LYS puan türleri arasında Matematik ve Fen ağırlıklı olan puan türleridir. YGS’deki Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri, LYS-1’deki Matematik ve Geometri ile LYS-2 oturumundaki Fizik, Kimya ve Biyoloji alanlarında yapılan nete göre şekillenir. TM-1, TM-2 ve TM-3 ise Türkçe ve Matematik ağırlıklı puanlardır. YGS’deki alanların yanı sıra LYS-1’de yapılan Matematik ve Geometri ile LYS-2’de yapılan Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya-1 alanlarında yapılan netlerden hesaplanır. TS-1 ve TS-2 ise YGS’deki alanlarla birlikte LYS-3’te yapılan Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya-1 alanları, LYS-4’deki Tarih, Coğrafya-2 ve Felsefe Grubu ve Din alanlarında yapılan netlerle hesaplanır.

LYS Puan Hesaplama


LYS’deki testlere verilen cevaplar her test için ayrı değerlendirilmektedir. Netler tespit edilerek LYS puan hesaplama kapsamında ham puan elde edilir. Kısa cevaplı sorularda yanlışın doğruyu götürme durumu yoktur. Lise son sınıfların ilgili testte aldığı ham puanlar esas alınarak; testin ortalama ve standart sapması hesaplanır. Bütün adaylar için standart sapması 10, ortalaması 50 olan standart puanlar kullanılır. Hesaplanan söz konusu standart puanlar ve kılavuzun “Tablolar-1E” kısmındaki ağırlıklarla “ağırlıklı LYS” yani ALYS hesaplanır. Tablo 1D ise hangi testlerden kaç ham puan alınması gerektiğini belirtir. Sadece bu tablodaki koşulları taşıyanların puanları hesaplamaya alınır. ALYS puanlarının her biri kendi içinde 100-500 arası puana dönüştürülür. 

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.