‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Öğrenim ve Katkı Kredisi Nedir? Kimlere Çıkar? Kısaca Anlatım

Öğrenim ve Katkı Kredisi Nedir? Kimlere Çıkar?

KYK katkı kredisi aynı zamanda harç kredisi olarak da bilinen bir kredi türüdür.Yüksek Öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı kurumca öğrencinin öğretim kurumu hesabına ödenen paradır. Peki öğrenim kredisi nedir diye bakacak olursak. Öğrenim kredisi, yüksek öğrenim gören öğrencilere maddi destek sağlamak amacıyla, yüksek öğretim kurumlarının öğrenim süresi boyunca öğrencilere verilen borç paradır. Yüksek öğrenim gören Türk vatandaşı öğrencileri öğrenim kredisinden yararlanabilmektedir. Öğrenciler aynı zamanda hem burs hem öğrenim kredisi alamazlar. Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Master ve Doktora öğrencilerine verilebilmektedir.

Öğrenim ve Katkı Kredisi Nedir? Kimlere Çıkar? Kısaca Anlatım

İlk Defa Kredi Alanların Yapması Gerekenler

2012 Temmuz ayı itibariyle resmi olarak yürürlüğe eklenen Bakanlar Kurulu kararı gereğince örgün ve 1. Öğretim öğrencilerinden katkı payı alınmayacaktır. Bu nedenle kurum tarafından katkı kredisi verilmemektedir. Yalnızca öğrenim kredisi verilmektedir. Öğrenim kredisi başvuruları kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Öğrenim kredisi başvurusu yapan öğrencilerden yalnızca öncelik belgesi istenmektedir. Beyan edilen diğer belgeler istenmemektedir. Bu belgelerle ilgili kontroller kamu kurum ve kuruluşları tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Öncelikli öğrencilerden talep edilen evraklar kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinden ilan edilmektedir. Yabancı uyruklu öğrencilere, ek süre öğrenim gören öğrencilere, 2 yıllık eğitimi tamamladıktan sonra 1 yıl ara ile başka bir yüksek öğrenim kurumuna geçiş yapan öğrencilere öğrenim kredisi verilmemektedir. Öğrenim kredisi almaya devam ederken, durumunda herhangi bir değişiklik olan öğrencilerin durumunu belgeleyip bunu kuruma bildirdikleri takdirde kredileri bursa dönüşür.

Kredi Geri Ödemesi Nasıl olur?


KYK devlet bursu şartları herhangi özel bir durum gerektirmeden yüksek öğrenim gören tüm öğrencilere verilebilmektedir. Öğrenimi boyunca kredi alan öğrencilerin öğrenimi bittikten sonra bu parayı geri ödemeleri gerekmektedir. Borçlarını öğrenim süresi bittikten 2 yıl sonra aylık taksitler halinde ödemeye başlamaları gerekmektedir. Öğrenim kurumunu değiştiren öğrencilerin borçları yeni öğretim kurumlarının normal öğrenim süresine göre yeniden değerlendirilir. Lisans öğreniminden sonra ara vermeden Yüksek Lisans öğrenimini sürdüren öğrenciler borçlarını Lisans eğitiminin bitiminden 4 yıl sonra başlayarak kredi aldığı kadar sürede aylık taksitler halinde ödemeleri gerekmektedir. Öğrenciler borçlarını sözleşmede yazılan miktar kadar ödemektedirler.

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.