‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

TEOG'da Boş Kalan Kontenjanlar Ne Zaman İlan Edilecek ve Nasıl Tercih Olacak?

TEOG'da Boş Kalan Kontenjanlar Ne Zaman İlan Edilecek ve Nasıl Tercih Olacak?

Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) bu yıl 26-27 Nisan’da yapıldı. İlk yerleştirmeler 14-24 Temmuz arasında yapılmıştır. Sonuçlar ve boş kontenjanlar 11 Ağustos’ta ilan edilmiş, ardından yerleşemeyenler için TEOG ikinci yerleştirme süreci başlamıştır. Birinci nakil tercih başvuruları 14-18 Ağustos tarihleri arasında alınmış olup, 21 Ağustos’ta sonuçlar açıklanmıştır. 2. nakil tercih başvuruları 21-25 Ağustos’ta alınmış, sonuçlar 28 Ağustos’ta açıklanmıştır. Ardından 3. nakil yerleştirme 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında yapılmış olup, sonuçlar/taban puanlar 8 Eylül’de açıklanıyor. 11-14 Eylül arasında ise il-ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca nakil tercih başvuruları alınacak, 15 Eylül tarihinde sonuçları açıklanacaktır.

TEOG'da Boş Kalan Kontenjanlar Ne Zaman İlan Edilecek ve Nasıl Tercih Olacak?

Boş Kontenjanlara Tercihler

Tercih listelerinden TEOG boş kontenjanlar konusundan önce okul tipinin seçilmesi gerekmektedir. Okul tipi seçimi yapıldıktan sonra, altta yer alan kısımdan il ve ilçe seçimi yapılır. Bu şekilde okul tipi seçilen ilgili lokasyonda bulunan okullardan boş kontenjan olanlar sıralanır. Bu şekilde taban puanları da görüntülenir. Beliren ekrandan ayrıca, okul bünyesinde pansiyon imkanı olup olmadığı, eğitim verilen yabancı dil durumu, öğretim şekli (yatılı, gündüzlü) konularında da bilgi edinilebilmektedir. Ayrıca bütün ilçeler seçimi işaretlendiğinde ilçe genelinde seçim yapılarak en ideal okula yerleşme imkanı artabilmektedir. Nakillerde en dikkat edilmesi gereken nokta, boş kontenjan bulunması hususudur.

Sonuçlar


Bahse konu TEOG ikinci tercih yerleştirmelerine dair sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığının e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden öğrenilebilecektir. Ayrıca Bakanlığa ait meb.gov.tr ile eokul.meb.gov.tr ve oges.meb.gov.tr web siteleri üzerinden de sonuçlar takip edilebilmektedir. 8 Eylül 2017 tarihinde mesai saatleri içerisinde 3. nakil sonuçlarının açıklanması bekleniyor. Ayrıca onay vermiş velilere sonuçlar SMS vasıtasıyla da bildiriliyor. Yukarıda belirtilen sistem ve portallardan öğrenci TC Kimlik Numarası ve okul numarası ile sonuç bilgilerini sorgulayabilir. Ayrıca bir sonuç belgesi gönderilmesi söz konusu değildir. Öğrencilerin YEP puan üstünlüğü bu yerleştirmelerde birinci olarak ele alınan konu olmaktadır. Okul kontenjanlarına göre ise yerleştirme şansı değişmektedir. Hiçbir şekilde okullara yerleşemeyen adaylar için Bakanlık açık öğretim liseye yerleştirme kararı alacaktır. 

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.