‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Çörek Otunun Mucizevi Faydaları

Çörek Otunun Mucizevi Faydaları

Çörek otu içeriğinde bol miktarda A, B, C vitaminleri, çinko, demir, fosfor, magnezyum, selenyum gibi çeşitli mineraller ve faydalı yağ asitleri barındırır. Zengin ve besleyici yapısı sayesinde, çörek otu eski çağlardan beri birçok hastalığa şifa olarak kullanılmıştır. Öyle ki çörek otu için, ölümden başka her şeye çare olur denmiştir. Çörek otunun faydaları, yalnızca halk arasındaki söylemlerden ibaret değildir.

Çörek Otunun Mucizevi Faydaları

Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü öncülüğünde gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar sonucunda, çörek otunun bir takım hastalıkların tedavisinde oldukça olumlu sonuçlar yarattığı ve insan sağlığı açısından çeşitli faydalarının bulunduğu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çörek otunun tıbbi olarak kanıtlanmış mucizevi faydalarını, yazımızın devamında sizler için derledik.
  • Bilim ve tıp çevreleri tarafından yayınlanan makalelerde, çörek otunun solunum sistemindeki kasları gevşetici bir etkisi bulunduğu bildirilmiştir. Çörek otunun, hem astım şikayetlerinin azalmasında hem de astımın tedavi edilmesinde oldukça etkili olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çörek otunun, astım dışındaki diğer akciğer rahatsızlıklarını da iyileştirici bir etkisi vardır.
  • Hayvansal deneyler sonucunda, çörek otunun kolon kanserini önlediği tespit edilmiştir. Ayrıca çörek otunun, meme kanseri oluşumunu engellediği ve kanserli hücrelerle savaştığı gözlemlenmiştir.
  • Çörek otunun, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) önlemesi ve tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerde önemli derecede iyileşme sağlaması, bilimsel makalelerde yer alan bir diğer gerçektir.
  • Çörek otu kan şekerini düzenlenmesini sağlar. Şeker hastalığının (diyabet) belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
  • Çörek otu tüketmek, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde doğal ve oldukça etkili bir yöntemdir. Çörek otu içeriğindeki antioksidanlar sayesinde, vücuttaki bakteri ve mantarlarla savaşır.
  • Kronik alerji rahatsızlığı bulunan hastalar üzerinde yapılan deneylerde, çörek otunun alerjiyi önlediğini ve alerjik bulguların azalmasını sağladığı görülmüştür.
  • Çörek otunun iltihap giderci bir etkisi bulunur. Ağızdaki yaralar, uçuklar, diş iltihapları, apse ve bademcik iltihaplanmalarının iyileşmesine yardımcı olur. Vücuttaki iltihaplı bölgeye çörek otu yağı sürülürse, o bölgedeki mikroplarla savaşır ve yaraların iyileşmesini hızlandırır.
  • Böbrek taşı oluşumunu önlediği ve çeşitli böbrek rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır.

Çörek otu nasıl ve ne kadar tüketilmelidir?

Çörek otunu yiyerek veya çörek otu yağını tüketerek, faydalarından yararlanabilirsiniz. Çörek otunu doğrudan çiğneyerek tüketmek, çörek otunun faydalarından yararlanmak açısından en etkili yöntem olacaktır. Günde 1 tatlı kaşığı çörek otunu, çiğneyerek veya havanda döverek tüketebilirsiniz. Ancak çörek otunu sade bir şekilde tüketmek ağızda acı bir tat bıraktığı için, çöreklerde, ev yapımı tuzlu kurabiyelerde, salatalarda veya böreklerin üzerine ekerek kullanabilirsiniz.


Çörek otunun tadını sevmiyorsanız, çörek otu yağını kullanabilirsiniz. Yağ olarak tükettiğiniz takdirde, günde 1 çay kaşığını geçmemek koşulu ile her gün çörek otu yağı içebilirsiniz.
Etiketler: ,

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.