‘’Yoktan Var Olan Türkiye’’ Youtube kanalımızda özel seri olarak hazırladığımız aşağıdaki bu videoyu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.!

Kışın Mucizevi Sebzesi Kerevizin Faydaları Kısaca


Kerevizin Faydaları

Kerevizin içeriğinde bol miktarda mineral maddeler, vitaminler, lif ve antioksidanlar bulunur. Kereviz oldukça zengin besin değerlerine sahip olmasının yanı sıra, vücudumuz için birbirinden özel faydalara sahip olmasıyla da dikkat çeker. 

Kereviz adeta sağlıklı bir yaşam reçetesi sunmasıyla, kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yerini almış bir yiyecektir. Yazımızın devamında bulunan kerevizin faydalarını öğrendikten sonra, beslenme programınıza kerevizi eklemeden geçemeyeceksiniz.

Kanserle Savaşır

Yapılan çalışmalar sonucunda, kerevizin içeriğinde bulunan çeşitli antioksidanların, kanser oluşumunu önlemede ve kanserli hücrelerle savaşmada oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Kolesterolü Düşürür

Bilimsel çalışmalar, kerevizin kolesterol düşürücü etkisi bulunduğunu göstermiştir. Özellikle kereviz sapında bulunan maddelerin, vücuttaki kolesterol seviyesini düzenlemede önemli bir etkisi bulunmaktadır.

Yüksek Tansiyonu (Hipertansiyon) Önler

Kerevizin sap kısmında bulunan, kerevize özgü bazı maddeler, kan damarlarını gevşetir. Kan basıncını düşürür ve tansiyonun azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle, tansiyon problemi bulunan kişilerin düzenli olarak kereviz tüketmesi tavsiye edilir.

Enfeksiyon Hastalıklarıyla Savaşır

Kerevizde bulunan bazı maddelerin, vücuttaki mikropları etkisiz hale getirmede önemli bir etkisinin bulunduğu, bilimsel çevreler tarafından kanıtlanmıştır. Kereviz içeriğindeki etken maddeler sayesinde, vücuttaki enfeksiyonla savaşır ve iltihap kurutucu etkisi vardır. Kereviz, enfeksiyona ve iltihaplı hastalıklara yakalanmayı önler ve aynı zamanda mevcut enfeksiyon hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemini Düzenler

Kerevizin özellikle sap kısmı, oldukça zengin ve doğal bir lif içeriğine sahiptir. Dışkıyı yumuşatarak, dışkının sindirim sisteminden kolaylıkla ilerlemesini sağlar. Kabız oluşumunu engeller ve sindirime yardımcı olur.

İdrar Söktürücü Etkisi Vardır

Kereviz, vücuttaki toksinlerin idrar yoluyla vücut dışına atılmasını sağlar. Vücuttaki ödemin ve fazla suyun atılmasını kolaylaştırır. İdrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltır

Kerevizin içeriğinde bulunan bazı maddeler, insan vücudundaki stres hormonu olarak da bilinen, katekolamin hormonunun azalmasını sağlar. Kereviz tüketmek, stres seviyenizi azaltarak daha rahat hissetmenize yardımcı olur.

Kilo Kontrolü Sağlar

Kereviz, oldukça düşük kalorili bir besindir. Diyet sırasında vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, size kalori kazandırmadan sağlar. Ayrıca kereviz, zengin lif içeriği sayesinde mide ve bağırsakları çalıştırarak, uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.

Susuzluğu Önler

Kereviz neredeyse %90 oranında su içerir. Vücudunuzun su ihtiyacının giderilmesine ve su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Etiketler: , ,
This is the most recent post.
Önceki Kayıt

Yorum Gönder

[blogger]

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

YazılıBilgi | Copyright © 2013. Blogger tarafından desteklenmektedir.