Kısaca Bilgi, Kısaca , Hakkında Bilgi, Bilgi Sitesi, Nedir, Kimdir

Hz. Musa Hayatı Kısaca Biyografisi

21.05.2019
3.244
Hz. Musa Hayatı Kısaca Biyografisi
REKLAM ALANI

hz musa bilgi {featured}

Hz. Musa Kimdir Hayatı Hakkında Kısaca Bilgi

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve İsrail oğullarına gönderilen bir diğer Peygamber de Musa (a.s)’dır. Musa peygamber doğmadan önce Firavun’un gördüğü bir rüya üzerine  sene içinde doğan bütün çocukların öldürülmesi emri verildiği senede dünyaya gelmiş, annesi tarafından Nil nehrine bırakılan peygamberdir. Hz musa hakkında kısaca bilgi ve anlatıma devam edelim:

Firavun’un karısı Asiye validemiz tarafından himaye edilen Musa peygamber, Firavunun sarayında büyümeye başlamış, daha sonra kendisine peygamberlik verildikten sonra asası ile mucizelenen bir peygamber olmuştur. Burada yaşadığı bir takım olaylardan dolayı Medyen’e göç eden Musa (a.s) Şuayb (a.s)’ın sürüsüne çobanlık yapmış, daha sonra kızıyla evlenerek tekrar yurduna geri dönmüştür. Halkın azgınlığına karşı mücadele eden peygamber, Firavun ve sihirbazlarına karşı asasını kullanmış ve sihirbazların ve Asiye validemizin imanı ile halkı da iman etmiştir.

Dili ve aksanı düzgün olmadığı için kardeşi Harun (a.s)’da Ona yardımcı olarak Allah tarafından peygamber olarak İsrail oğullarına peygamber olarak verilmiştir. Mücadeleli bir hayata sahip olan Musa (a.s)’nın kaç yıl yaşadığına dair herhangi bir rivayete yer verilmemiştir.

REKLAM ALANI

 

Musa’nın Mucizeleri

Musa, bir gün Mısır’da gezerken bir Mısırlı’nın, İsrailoğulları’ndan birini haksız yere döverken gördü, adamı bir yumrukta öldürdü. Elinden böyle bir kaza çıktığı için artık Mısır’ da duramazdı, kaçarak Medine’ye gitti. Şuayip Peygamberin bir kızıyla evlenip orada kaldı. Yıllarca sonra, kendi kavmine dönmek üzere, çoluk çocuğunu alıp yola düştü. Sina Yarımadası’nda Tur Dağı’na çıkınca orada, Tanrı’yla görüştü. Tanrı’nın emirlerini, peygamberlik, kurtarıcılık hükmünü aldı. Mısır’a gelince ağabeysi Harun’la anlaştı. İkisi Firavun’un karşısına çıktılar, onu hak dinine davet ettiler. Firavun Mısır’da kendisinden başka tanrı olmadığını söyleyerek Musa’yla alay etti. Musa, elindeki asayı yere bıraktı. Asa hemen yılan oldu. Firavun Musa’yı sihirbazlıkla suçladı, Mısırlı büyücülerle yarışa davet etti. Bu yarışmada Musa’nın asası, öbür sihirbazların hünerlerini hiçe indirdi. Firavun buna pek kızdı. İsrailoğulları ise Musa’nın yüceliğini anlamış, onun çevresinde toplanarak sözlerine iman etmişlerdi. Bunun üzerine Firavun, İsrailoğulları’nın Mısır’dan çıkıp gitmelerine izin verdi. Sonra da pişman oldu. Bütün askeriyle peşlerine düştü. Kızıldeniz kıyısında onlara yetişti. Musa asasını yere vurunca deniz yarıldı. İsrailoğulları bu geçitten geçtiler. Firavun’la ordusu da Kızıldeniz’e girmişlerdi. Musa asasını bir kere daha vurdu. Deniz kapandı. Firavun’la askerleri boğulup öldüler.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. Enes dedi ki:

  Ödevim vardı sagolun yaptim

 2. isimsiz dedi ki:

  harika oldu çok tşk :*

 3. :) dedi ki:

  iyiii

 4. medine dedi ki:

  tşk

 5. Darknight Gamer dedi ki:

  kısaca ödev tamamdır

 6. hakkinda-kisa-bilgi-kisaca-kimdir dedi ki:

  artık burdan bakarız

 7. Ödev var dedi ki:

  ödev için cok iyi saol

 8. hakkinda-kisa-bilgi-kisaca-kimdir dedi ki:

  cok iyi saol

 9. hakkında dedi ki:

  Yardımcı olmadinizzz☹☹☹

 10. Hoca bizden bu ödevi istemişti umarım hoca ayıkmaz bizden özetini açıklayın demişti hakkinda kisa bilgi kisaca kimdir bilgiler süper

 11. Adsız dedi ki:

  Ewy gardaşımmm

 12. Adsız dedi ki:

  Keske biraz daha kelimeler dogru kullanılsaydı

 13. hakkinda-kisa-bilgi-kisaca-kimdir dedi ki:

  (h) çok güzel

 14. Çiğ Köfte dedi ki:

  EYW BROLCANLAR

 15. Kimdir kısaca bilgi dedi ki:

  biyografi ödevi bitti şükür

 16. Musa dedi ki:

  😎 😎 😎 Harikasınız din kültürü ödev tamamdır

 17. Yaşam öyküsü dedi ki:

  proje ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. (B)

 18. Adsız dedi ki:

  işime yaradı

 19. Hz. Musa Peygamber dedi ki:

  Hz MusaPeygamber hakkında kısaca bilgi edindim sayenizde

 20. Adsız dedi ki:

  MÜTÜŞ

  1. Mümine dedi ki:

   Niye çok uzun daha kısa neden degil özet daha kısa olur