Kısaca Bilgi, Kısaca , Hakkında Bilgi, Bilgi Sitesi, Nedir, Kimdir

Araçta Yüksek Hızda Titreme Neden Olur?

07.06.2019
211
Araçta Yüksek Hızda Titreme Neden Olur?
REKLAM ALANI

aracta-titreme

Otomobiliniz eğer yüksek hızla giderken fren yaptığınız zaman sarsılıyorsa, direksiyon titreyip uğultu şekilde ses geliyorsa sorunun nedeni büyük ihtimalle ön disklerdendir. Fren diskleri fren esnasında aşırı sınır, ısınan disklere soğuk su temas ettiği zaman, çelik fizik kuralları gereği yamulur. Yamulan bu çelik diskler, balataların sürtünmesine maruz kalınca haliyle yalpalamaya başlar. Yalpalayan diskler otomobilin direksiyonunu titretir ve bu durum şöförün ve yolcuların güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

 

Özellikle 100-120 km saat hızı geçtikten sonra yapılan frenlemeler adeta sürücü tarafından korku ile karşılanır çünkü ani frende yalpalayan diskler arabanın ön tarafının, sürücü direksiyonun titremesine neden olur. Bu yüzden bu sorunla karşılaşan kişilerin yapması gereken ilk şey Fren Disklerini ve ön fren balatalarını değiştirmek olacaktır. Disk ile birlikte ön fren balatalarını da değiştirmelisiniz çünkü fren diski ve balatalar birbiriyle uyumlu olarak sürtünür. Eğer siz eğer sadece diskleri değiştirirseniz önceden disk kısmı balataları da yamulttuğu için yeni aldığınız diskleri de yumultacaktır.

REKLAM ALANI

 

Bunun önüne geçebilmek için hem disklerinizi hem de balatalarınızı sıfır olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Bazı kullanıcılar veya sanayideki oto ustaları diskleri tornaya vermektedir; fakat bu sağlıklı bir işlem değildir. Çünkü sonradan diskler balatayla tekrar uyumsuz hale geleceği için aynı sorun ilerde yine tekrarlanır. Aynı zamanda tornalatmak demek diski inceltmek demektir, çeliği inceltmekte güvenli sağlamaz. Ortalama disk fiyatları 250 500 tl arasında çift olarak satılmaktadır. Fren balataları ise 50 tl ve 150 tl arasında satılmaktadır, herkese güvenli sürüşler dileriz yazilibilgi.com bilgi kaynağınız sunar…

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.