Kısaca Bilgi, Kısaca , Hakkında Bilgi, Bilgi Sitesi, Nedir, Kimdir

Toyota Multidrive S Şanzıman Nedir?

31.10.2019
621
Toyota Multidrive S Şanzıman Nedir?
REKLAM ALANI

Toyota’nın 2016’nın son çeyreğinde kullanmaya başladığı “Multidrive S” aslında bildiğimiz “CVT” şanzımanın geliştirilmiş ve sürücü tepkilerini kayıt altına alarak eski otomatik viteslerden aşına olduğumuz bir sorun olan motorun sağırlaşması yani tepkilerde gecikmenin önüne geçmeyi hedefleyen akıllı “CVT” şanzıman olarak tanımlanabilir.

Kasnak kayış kavramalı bir otomatik şanzıman olan Multidrive S lerde, iki adet konik kasnak arasında çelik kayış yoluyla değişken oranlı olacak şekilde vites geçişleri sağlanır. Kısacası 2 adet V şeklinde kasnak ve aralarındaki çelik kayış sayesinde dinamik bir sürüş konforu sağlayan bir otomatik vites türüdür.

Multidrive S şanzımanların çalışma mantığında biraz daha detaya girmek gerekir ise, V şeklinde 2 konik kasnak ve arasında yer alan bir çelik kayışın bulunduğu bir mekanizmadan oluşmaktadır. Her bir kasnak her biri yarı konik yüzeylerden meydana gelmektedir. Kasnakların yarısı sabit bir mile bağlı iken diğer yarısı ise bilye yuvaları üzerinde kayma hareketi yapacak şekilde tasarlanmıştır. Değişen gaz tepkimelerine karşın birinci kasnak sıkı bir şekilde kompozit çekil kayışa bağlı iken ikinci kasnak vites geçişlerinin daha sarsıntısız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

REKLAM ALANI

Bu yarı sabit iki kasnağın çelik kayışla bağlanması sonucunda üzerinde herhangi bir dişli olmamasından dolayı tek bir kasnak gibi çalışırlar bu sebeple de “Multidrive S” viteslerde vites geçişlerini hissetmezsiniz ve araç hızlanırken diğer otomatik viteslerde olan anlık sarsıntılar olmadan aracın doğrusal bir şekilde hızlanması sağlanır.

Toyota’nın Multidrive S Kullandığı araç modelleri

 • Corolla
 • Yaris
 • Auris
 • Rav 4
 • Camry

Multidrive S Avantajları nelerdir?

 • Vites geçişlerini tepkisel olarak 2000 – 3000 devir arasında yapar.
 • Kullanımı rahattır ve vites geçişlerini hissettirmez
 • Motor sesi eski otomatik viteslere göre çok daha azdır.
 • Şehir dışı yakıt tüketimi Eski CVT’lere göre azdır.

Multidrive S Dezavantajları

 • Vites geçiş aralıkları sabit olduğu( sürücü tepkileri sürekli kayıt altına alınarak aralıklar sabitlenir) için hızlanması daha yavaştır.
 • Avantajları arasında bahsetmiş olduğumuz yakıt tüketimi konusunda şehir içinde geçerli değildir. Eski Çift kasnaklı Cvt’lere göre şehir içi yakıt tüketimi daha fazladır.

adobe lisans

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar
 1. MEHMET ALÌ dedi ki:

  Çok faydalı bilgiler öğrendim emeğiniz için tesekkur ederim

 2. Fevzi dedi ki:

  Capondan şaşmıycan

 3. Tiçır dedi ki:

  Bu siteden cok faydalaniyirum. Emegi gecen herkese cok tesekurlerr