Kısaca Bilgi, Kısaca , Hakkında Bilgi, Bilgi Sitesi, Nedir, Kimdir

Zeyd Bin Sabit Kimdir? Kısaca Hayatı

13.12.2019
605
Zeyd Bin Sabit Kimdir? Kısaca Hayatı
REKLAM ALANI

Peygamber efendimizin vahiy katiplerinden olan Zeyd Bin Sabit aynı zamanda 11 yaşında Müslüman olmuştur ve Genç Sahabelerden birisidir. Babası olan Zeyd, hicretten önceki Evs ve Hazred kabileleri arasında yapılan savaşta ölmüştür.

Hicretten önce 11 yaşında iken Müslüman olan Zeyd Bin Sabit, küçük yaştan itibaren efendimizin yanında olum alim sahibi kişilerden birisi idi. Hatta Hicret esnasında 17 adet sureyi ezbere okuyabiliyordu. Hendek ve Tebük seferlerine katılmış olsa da peygamber efendimiz onun savaşlara katılmasına müsaade etmezdi.

Ayetlerin yazımı ile ilgili görevli olan Zeyd Bin Sabit efendimizin isteği ile İbranice ve Süryanice’yi de öğrenerek Yahudilerle olan yazışmaları kaleme alırdı. Peygamber efendimiz vefat ettikten sonrada dört halife döneminde de aktif bir şekilde görev almıştır.

REKLAM ALANI

Hz. Ömer ve H.z Osman efendilerimiz hac vazifesi için Medine’den gittiklerinde onların vekaletini yapmıştır. Bunun yanı sıra Hz. Ebubekir efendimizde Zeyd Bin Sabit’e Kuran-ı Kerimin tertibe memur olarak görevlendirmiştir. H.z Osman döneminde Kuran-ı Kerimin yeniden düzenlemesinde görev alan Zeyd Bin Sabit bunun yanı sıra efendimizden sonraki dönemde İbranice ve Süryanice bilmesi sebebi ile diğer hükümdarlar ile yapılan yazışmaları kaleme alırdı.

H.z Ömer döneminde ise Kuran okuma ilminin öğretilmesinde yardımcı olan Zeyd Bin Sabit aynı zamanda Müslümanlara verilecek olan Fetva işlerini de yönetiyordur. Fetva konusunda çok hassa olan Zeyd Bin Sabit birkaç sahabenin dışında diğer sahabelerin fetva vermesini yasaklamıştır.

Son olarak ise genç sahabelerden olan Zeyd Bin Sabit 674 yılında Medine’de vefat etmiştir.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. Abdullah dedi ki:

    Ne mübarek insanlar Allahım