Kısaca Bilgi, Kısaca , Hakkında Bilgi, Bilgi Sitesi, Nedir, Kimdir

Halime Çavuş Kimdir? Kısaca Bilgi

04.02.2020
471
Halime Çavuş Kimdir? Kısaca Bilgi
REKLAM ALANI

Asıl Adı Halime Kocabıyık olan, Halime Çavuş milli Mücadele döneminin önemli kadın kahramanlarından bir tanesidir. 1898’de Kastamonu’nun Duruçay köyünde dünyaya gelmiştir. 1919-1923 yıllarında Kurtuluş Savaşı döneminde ailesinin izni olmamasına rağmen savaşa katılmak istediği için erkek kılığına girerek, Milli Mücadeleye katılmıştır. Halime çavuş erkek kılığına girdikten sonra Halim adını kullanmaya başlamıştır. Orduda değişik görevlerde bulunan Halime Çavuş,

İnebolu’dan Sakarya ve Ankara’da bulunan Kuva-yi milliye kuvvetleri için öküz arabalarıyla erkek askerlerle birlikte cephane taşımıştır.

Bir kadın olarak erkek askerlerin bile yapamadığı birçok zorlu görevin üstesinden gelen Halime Çavuş, İnebolu’da cephanelikte nöbet tutar iken Mustafa Kemal Atatürk denetime gelmiştir. Denetime geldiği sırada soğuk havada kendi üzerinde ki parkasını cephanelerin üstüne örttüğünü gören Mustafa Kemal Atatürk duygulanmıştır.

Halime Çavuş’a üzerinde ki montu neden cephanelerin üzerine örttün üşümüyor musun? Dediğin de ise; Halime Çavuş “Benim üşüyüp üşümemem önemli değil bu cephaneler, cephede askerlerimizi koruyacaklar onlar daha mühim “ cevabını vermiştir.

REKLAM ALANI

Verdiği cevaptan sonra kimliğine bakmak isteyen Mustafa Kemal paşa kadın olduğunu anlamıştır. Yaverine Halime Çavuş’un bilgilerini almasını emretmiştir.

Kurtuluş savaşı devam ederken, İnebolu’daki görevine devam eden Halime Çavuş, 1921 yılında Yunan gemilerinin İnebolu’yu bombalamaya başlamıştır. Bu bombalardan birinin şarapnel parçası ayağına isabet eder ve ayağı sakat kalır. Kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından Kadın olmasına rağmen erkek kılığına girerek Milli Mücadeleye destek olan Halime Çavuşu ödüllendirmek için Ankara’ya çağırılarak Çankaya köşkünde 15 gün misafir edilir.

Bunun yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk tarafından düzenlenen törenle “ÇAVUŞ” rütbesi verilirken, Mustafa Kemal ondan hep övgü dolu sözlerle bahsetmiştir. 1934 yılında ki Soyadı kanununun yürürlüğüne girmesinden sonra da “KOCABIYIK” soyadını almıştır.

Genç yaşlarda milli mücadeleye katılan Halime Çavuş vatan ve millet aşkı ile hiç evlenmemiştir. Erkek kardeşinin 13 yaşında ki oğlunu evlat edinmiştir. Hayatının son yıllarını doğduğu yer olan DURUÇAY’da geçiren Halime Çavuş 1976 yılında 75 yaşında iken hayata gözlerini yummuştur.

Günümüzde de Milli Mücadele döneminin kahraman kadınları arasında sürekli adı anılan Halime Çavuş’un adına Türkiye’de iki adet okul yapılmıştır. Bunlardan birisi Sakarya’da bulunan Halime Çavuş Anaokulu diğeri ise doğduğu yer olan Kastamonu’daki Halime Çavuş Özel Eğitim Anaokuludur.

 

 

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar
  1. Hande dedi ki:

    Yıllarca asker kıyafetini hiç çıkarmamış.Aynı zamanda hiçbir zaman cephedeki gibi traş olmayı ihmal etmemiş .Hayret verici 😮