Trombosit düşüklüğü neye yol açar?

Yazarı Freddi / 2021-10-07

Trombosit düşüklüğü neye yol açar?

Trombosit düşüklüğü ne zaman tehlikeli?

Trombosit sayısı 10 binin altına düştüğünde tehlikeli durum oluşma riski fazladır. Kişide iç kanamaya neden olabilir.

Trombosit düşüklüğü hangi hastalıklara sebep olur?

Kemik iliği yetmezliği (Aplastik anemi), myelofibrozis, myelodisplazi gibi hastalıklarda trombosit oranı ciddi miktarda azalır. Kan nakli sırasında oluşan antikorlar trombositlerin yıkılmasına sebep olabilir. Kan zehirlenmesi yaşayan kişilerde trombositler hızlı bir şekilde yıkıma uğrar.

Trombosit düşüklüğü neden olur?

Aşırı kansızlık, B12 vitamini eksikliği, demir ve folat eksikliği, siroz, lösemi, aşırı alkol tüketimi, kemoterapi, kimyasallara ve radyasyona maruz kalma, HIV, suçiçeği, viral enfeksiyonlar, myelodisplazi; kemik iliğinin trombositi yetersiz üretmesine yol açabilir.

Trombosit düşükse ne yapılmalı?

Trombosit düşüklüğü için öneri; yeşil mercimektir. Haftda en az üç-dört kez çok az sıvı yağ ve az su kullanarak yapılmış yeşil mercimek tüketiniz.Bir aylık mercimek çorbası, trombositlerin normal seviyelerine gelmesinde mükemmel bir takviye oluşturacaktır.

Trombosit düşüklüğü tedavisi ne kadar sürer?

Trombosit Düşüklüğü Tedavisi. Trombositopeni günler veya yıllar boyunca sürebilir. Hafif trombositopenisi olan kişilerin tedaviye ihtiyacı olmayabilir. Trombositopeni tedavisine ihtiyacı olan kişiler için tedavi, trombosit düşüklüğünün nedenine ve ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır.

PLT değeri ne zaman tehlikeli olur?

Kandaki PLT değerinin mikrolitrede 500.000’den yüksek olması trombositoz, yani PLT yüksekliği varlığına işaret eder. PLT değerinin yüksek olması kanın damar içinde pıhtılaşmasına neden olur ve bu ciddi bir durumdur. Çünkü kan damar içinde pıhtılaşırsa dolaşım aksar, doku ve organlara yeterli miktarda kan ulaşamaz.

Trombosit düşüklüğü ne demek?

Sağlıklı bir insanda tam kan sayımı sonucunda trombosit değerinin 150,000 ile 450,000 hücre/ml arasında olması gerekir. Trombosit değerinin 150,000’nin altına düşmesi durumunda, trombositopeni adı verilen trombosit düşüklüğünden bahsedilir.

PLT düşüklüğü kanser midir?

Kanda yeterli trombosit bulunmadığında ise, vücut pıhtı oluşturamaz, kanama devam edip, hayati tehlike bile ortaya çıkabilir. Kan kanseri ve kemik iliği kanseri gibi eşitli kanser türleride trombosit miktarının düşmesine neden olur.

Trombosit yükseltmek için ne yemeli?

 • Nar.
 • Buğday çimi.
 • Bal kabağı
 • Süt.
 • Havuç, tatlı patates ve lahana gibi A vitamini içeren besinler.
 • Ispanak, marul ve maydanoz gibi yapraklı yeşillikler.
 • Papaya meyvesi.

Trombosit hastaligi nasil gecer?

Eğer bir infeksiyona bağlı ise uygun antibiyotik kullanımı ile, kemik iliğinin yetersiz üretimine bağlı ise kemik iliğinde trombosit yapımını uyaran ilaçlar ve kök hücre nakli ile, lösemiye bağlı ise hangi lösemi olduğuna göre uygun kemoterapi ve akıllı ilaçlar ile, romatizmal bir nedene bağlı ise uygun anti-romatizmal …

Trombosit tedavisi ne kadar sürer?

Trombosit sayısı beklenen seviyeye döndüğünde, ilaç doz düşürülerek yavaş yavaş kesilmektedir. Genel olarak, bu şekilde tedavi yaklaşık iki ile altı hafta sürmektedir. Bu tedavideki temel sorun, birçok yetişkin hastanın kortikosteroid tedavisi kesildikten sonra hastalık nüksü yaşamasıdır.

Trombositleri yükseltmek için ne yapmalı?

Ispanak, kale bitkisi, çemen otu gibi yeşil yapraklı sebzeler K vitamini açısından zengindirler. Bu özellikleri sayesinde beyaz kan (trombosit sayısının) yükselmesinde etkili rol oynarlar. Hassaten ıspanak bitkisi düşük trombosit bozukluğunun tedavisine yardımcı olan K vitamini açısından iyi bir kaynaktır.

Trombosit kaç olursa tehlikeli?

Trombosit kan değeri, 50 ile 150 bin arasındaysa, normal değer olarak kabul edilir. 50 bin altında olması halinde hayati tehlikeler söz konusu olabilirken, 150 bin üzerinde çeşitli ağır rahatsızlıklara sebep olabilir.

PLT yüksekliği hangi hastalığın belirtisi?

PLT yüksekliği yukarıda da bahsettiğimiz gibi demir eksikliği, iltihaplı hastalıklar, alerjik tepkiler, kemik iliği kanserleri, cerrahi operasyonlardan kaynaklanan risk faktörleri, kullanılan çeşitli ilaçlar, romatoid artrid hastalıkları, genetik faktörler ve dalak aldırma gibi cerrahi operasyonlardan dolayı PLT

Trombosit düşüklüğü için ne yemeli?

 • Nar.
 • Buğday çimi.
 • Bal kabağı
 • Süt.
 • Havuç, tatlı patates ve lahana gibi A vitamini içeren besinler.
 • Ispanak, marul ve maydanoz gibi yapraklı yeşillikler.
 • Papaya meyvesi.

Trombosit eksikliği nelere yol açar?

Popüler konular

Trombosit eksikliği nelere sebep olur? Radyasyon altında kalmak ve zehirli maddelere maruz kalma durumlarında... Devamını Oku »

Anthia . 2021-10-23

TSH düşüklüğü nelere yol açar?

Popüler konular

TSH düşüklüğü tedavi edilmezse ne olur? TSH düşüklüğü tedavi edilmezse ciddi ve kalıcı... Devamını Oku »

Roseanna . 2022-03-26

Vücuttaki sodyum düşüklüğü nelere yol açar?

Popüler konular

Sodyum düşüklüğü hangi hastalığın belirtisidir? Ancak aşırı terleme, ekstazi kullanımı,... Devamını Oku »

Dodie . 2021-12-13

Progesteron dusuklugu nelere yol acar?

Kullanım bilgisi

Progesteron düşüklüğü nelere yol açar? Düşük progesteron, gebe olmayan kadınlarda anormal... Devamını Oku »

La-verne . 2022-05-05